Új év, új élmények, és bár manapság a fotóinkat nem albumokban, hanem a számítógépen, vagy a telefonunkban mappákba rendezve tároljuk, néha jól esne kezünkben tartani az emlékeinket. Arról már nem is beszélve, hogy a nyaralásról, vagy hétvégi kirándulásról nem csak fényképek, hanem egyéb apróságok is összegyűlnek. Íme egy kreatív technika, hogy ne egy papírdobozba szórva tároljuk a kincseinket.
Bár a szó eredeti jelentése (fénykép)album, a scrapbook jóval kreatívabb a hagyományos fotóalbumoknál. Egy ilyen „könyvben” életünk egy fejezetét gyűjthetjük össze, szinte már hobbi tevékenységként. Természetesen az egész csak fantázia és minimális kézügyesség kérdése, de mint mindenre erre is nagyon hamar ráépült egy egész kis üzletág. Többek között speciálisan erre a célra készített albumalapot, mintás, színes papírokat és díszítőelemeket lehet vásárolni, sőt, ma már magyar csapatok tanfolyamokat és workshopokat is hirdetnek nem kevés pénzért. Persze nincs ebben semmi rossz, hiszen nem mindenki tud magától összedobni egy kreatív albumot, és feltehetően ezeken a „képzéseken” professzionálisabb szinten tanulhatja meg az ember lánya, hogy hogyan kell papírból betűt kivágni.
Szóval a scrapbook lényege nem csupán annyi, hogy egymás alá ragasztgatjuk a fényképeket, hanem egyedi díszítéssel, színekkel, anyagokkal, és kommentekkel, történetmeséléssel vagy idézetekkel részletesebbé tesszük az emlékeket. Egyfajta kollázstechnika. És bár a scrapbook nevéből adódóan könyv alakú volna, mégsem kell ragaszkodunk ehhez a formához, előfordul, hogy a borító – az utazásokhoz kötődő albumok esetében – például egy kisebb bőrönd.
Így is kinézhet egy nyári scrapbook borítója
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=4qfqk2Q50Ac” width=”670″]
Az egész tevékenységnek végeredményben két fő célja van, az egyik, hogy kiélhetjük kreativitásunkat, miközben újraéljük az emlékeket, a másik, hogy a jövőben sokkal élménydúsabb lesz az album átlapozása, hiszen támaszkodhatunk a jópofa történetekre, megtalálhatjuk az elrejtett borítékokban a repülő – és parkolójegyeket illetve kávézókból elhozott szalvétákat és tengerparti köveket, kagylókat. Az egész jóval személyesebb egy virtuális mappánál.
EZEN az oldalon megnézheted, hogyan készül egy scrapbook.
Scrapbookot egyébkét ajándékozni is érdemes, mondjuk a testvérünknek, vagy egy olyan barátunknak, akivel az idők folyamán számtalan izgalmas, közös élményben volt részünk. Kicsit talán szentimentálisan hangzik, de öreg napjainkban biztosan szívesen vesszük majd le a polcról ezt a képes emlékkönyvet.