1 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapPécs Aktuál"Elpofozott" civilekről beszél Kővári

„Elpofozott” civilekről beszél Kővári

Pécsi Érték Közösség elnevezéssel civil mozgalmat kezdeményez az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE). A hétfőn megtartott beharangozó eseményen elhangzott, hogy sok civil szervezet érzi úgy, hogy háttérbe szorult, másodrendű polgárai lettek Pécs városának. Ennek felszámolása érdekében az ÖPE olyan közösség létrehozását kezdeményezi, amelynek keretében az érintettek előmozdíthatják a város fejlődését – különböző platformokon keresztül.

Az ÖPE kezdeményezésének értelmében több területen hoznának létre szakmai csoportokat, amelyek egy-egy koordinátor vezetésével munkálkodnának a civil összefogás megerősítésében.

– Olyan közösségi szerveződést, mozgalmat indítunk, amelynek léte már jó ideje szükséges lenne a pécsi közéletben. Számtalan olyan közösségi kezdeményezés volt, van és lesz is, akik a város egészére vonatkozóan a közéletben véleményt nyilvánítottak, és hallatni szeretnék hangjukat, tudásukat megosztani a város érdekében. Ezért úgy gondoltuk, hogy közösséget teremtenénk, amely nem bejelentett, nem jogi szervezet, nem párt és nem is civil szervezet, hanem olyan közösség, amelyhez bármikor csatlakozni lehet. Ennek szeretnénk teret és fórumot biztosítani – fogalmazott Kővári János, az ÖPE alelnöke.

Lapunk kérdésére, miszerint az ÖPE, mint az előző ciklusban a város életét irányító döntéshozók tagja mennyit tett azért, hogy ne emelkedjen az elégedetlenkedők, a magukat másodrendű polgárnak érzők száma, Kővári így felelt:

– Ez nem politikai kérdés. Nem az ÖPE-vel kapcsolatos, hogy az emberek frusztráltnak érzik magukat. Ez nem az elmúlt egy év, hanem elmúlt 15-20 év folyamatainak eredménye. Több tízezren érzik úgy Pécsen, hogy nem tudnak a képességeiknek megfelelően kibontakozni, ezért vagy külföldre mennek, elköltöznek Pécsről, vagy az utcára mennek tüntetni, vagy éppen otthon szidja a rendszert. Több civil kezdeményezés is volt az elmúlt időszakban, úgy érezték, hogy itt az idő, bele tudnak szólni a város közéletébe, de el lettek „pofozva” – mondta.

Mindenesetre az ÖPE elképzelése szerint a Tudásközösség elnevezésű platformot Erdős Márta, a PTE egyetemi docense vezetné. Itt a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos tudás, az életminőség javítása, a jövő generáció életfeltételeinek javítása lenne az elsődleges cél, hiszen a szakember szerint fontos egy „jobb világ létrehozása”, amely a mindennapi élmények, tapasztalatok elrendezésével, a felelős cselekvés kialakításával, a tudás megosztásával érhető el.

A Berényi Zoltán által koordinált Civil Együttműködési Hálózat a különböző civil szervezetek tevékenységének összehangolását segítheti, teret adva az alulról építkező demokratikus kezdeményezéseknek. Ez a hálózat lenne a civil érdekérvényesítés és a partneri együttműködés felülete.

A Gazdasági Közösséget Fazekas István és Varga Zsanett fogná össze, amely főként a helyi gazdaság szereplőinek adna nagyobb lehetőséget. Az érintettek ezen a fórumon véleményezhetnék a városi költségvetés rájuk vonatkozó elemeit, meghatároznák a lehetséges kitörési pontokat, a források elérésének módjait, a meglévő kapcsolatrendszer összehangolását.

Mindezek elősegítésére január 22-én, a magyar kultúra napjától válik elérhetővé a Pécsért.hu weboldal, ahol minden releváns információ elérhető lesz.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő