3 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéMert nem a gólya hozza

Mert nem a gólya hozza

A szexuális felvilágosítás Magyarországon komoly problémákkal küzd. A legtöbb oktatási intézményben csupán a védőnők előadásaira, látogatásaira támaszkodnak, ám az intézményen belül nincs senki, aki felvállalná, hogy beszéljen a gyerekekkel a tabutémákról – legalábbis ez a tapasztalata az egyik szexuális felvilágosítással kapcsolatos módszertani képzés trénereinek. 

A SexM – szexuális nevelés az iskolában módszertani képzés három trénere (Andics Attila – pszichológus, tanár; Mester Dóra – szex-edukátor, társadalomkutató; Séllei Györgyi – mediátor, szexológus) korábbi tapasztalataik alapján úgy látja, hogy a szexuális élettel kapcsolatban a gyerekek meglehetősen kevés információval rendelkeznek. Hiába igaz, hogy a szexuális nevelés legfőbb színtere a család, ha a gyerekek idejük nagy részét az iskolában töltik, ott szövődnek a számukra fontos társas kapcsolatok, és elsősorban ott érik őket a kortársak szexualitással kapcsolatos üzenetei is – hangsúlyozza Andics Attila.

szexuális felvilágosítás

A szexuális felvilágosítás jelenlegi helyzetéről ITT írtunk bővebben! 

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet 2010-es felmérésében ötezer nyolcadikos és tizedikes diák vett részt. A kutatás összegzése szerint közülük 533 fiú és 552 lány már nem volt szűz, az első közösülés időpontja pedig átlagosan 14 éves korra tehető. Ráadásul tavaly nyár óta 12 évesen már törvényesen beleegyezhet valaki, hogy lefeküdjön 18 éven aluli partnerével.

A helyzet komolysága miatt dolgozták ki az SexM – szexuális nevelés az iskolában elnevezésű módszertani képzést. A trénerek ugyanis úgy látják, az egész témát sokkal átfogóbban kellene kezelni.

– Nemzetközi szervezetek áttekintő tanulmányai szerint az a szexuális nevelési program lehet igazán hatékony, amely átfogó, modern és pozitív szemléletű. A mi képzésünk ehhez próbál igazodni. Nem kész csomagokat kínálunk, olyan mondatokat, vagy vázlatokat, amik bármikor előhúzhatók, sőt, pont az ellenkezőjét gondoljuk célravezetőnek. A száraz információátadás helyett arra biztatjuk a pedagógusokat, hogy oldottabban, magabiztosan nyúljanak a kényesnek tartott témához. Szemléletformálás, és készségfejlesztés a cél, a képzések interaktívak, helyzetgyakorlatokat végzünk, és nem csak a szorosan a nemi élethez kapcsolódó problémákat vesézzük ki, hanem például az önértékelésről is – szót ejtünk – így Andics Attila.

szexuális felvilágosítás

A szakember hozzáteszi, fontos lenne, hogy az iskolában dolgozó tanárok – függetlenül a szakterülettől – kivegyék a részüket a szexuális nevelésben, hiszen hiába ébreszt bizalmat a gyerekekben egy külsős szakember, ha ő a későbbiekben nem elérhető az intézményben. Így ugyanis a diákok nem tudnak kérdezni tőle, ha éppen szükségük lenne segítségre. Februárban egyébként Pécsett is indul SexM tréning, így  azok is részt vehetnek a képzésen, akik szeretnének nyitottabban hozzáállni a kérdéshez.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő