4 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapPécs AktuálMaró füsttől fulladoznak Pécsen

Maró füsttől fulladoznak Pécsen

Pécs keleti részéről, de Kertvárosból is jelezték lapunknak olvasóink, hogy az esti begyújtások idején több kéményből is torkot maró füstöt eregetnek. Egyesek tudni vélik, a szomszéd minden szemetét, így műanyagpalackot, gumit csomagolóanyagot is eltüzel. Sokan nem tudják, de ilyesmiért 300 ezres bírság is járhat.

Egyik, a régi Kertvárosban élő olvasónk szerint az utcára sem lehet kimenni, mert szerinte utcájában többen is a háztartásban keletkező összes éghető anyagot felhasználják a begyújtások idején. Ugyanilyen problémára panaszkodott egy pécsszabolcsi családfő is, aki már többször is figyelmeztette a szomszédos ház tulajdonosát, hogy hagyja abba a kazánban való szemétégetést.

Az esetek az elmondások szerint főként délután négy és este hat között jelentkeznek, amikor az emberek hazaérnek a munkából, s begyújtanak jellemzően fatüzelésű kazánjaikba. A feltételezések szerint ekkor kerül a szemét az égéstérbe, s egy-egy tíz-húsz percig ereget szúrós szagú füstöt.

Akár kéménytüzet is okozhat a műanyagégetés
Akár kéménytüzet is okozhat a műanyagégetés

Mint azt a Sárkány Sándor, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetője lapunknak leszögezte, a háztartásban keletkező papíron kívül semmilyen hulladékot nem szabad égetni sem nyílt téren, sem kazánokban; ezek eltüzelését egy kormányrendelet tiltja, amely 300 ezer forintig terjedő pénzbírságról is rendelkezik.

Ha azt tapasztaljuk, hogy a szomszéd feltételezhetően műanyaggal tüzel, gumit vagy éppen festéket éget, érdemes a katasztrófavédőket riasztani, akik feltételezhetően még el tudják csípni a jogsértést, ugyanígy hívhatjuk a rendőrséget is.

A katasztrófavédők jegyzőkönyvet vesznek fel a helyszínen, s ha megalapozott a feltételezések, magyarán még látják a hulladék nyomait az égéstérben, akkor a megyei kormányhivatal járási hivatala szabhat ki büntetést a környezetszennyezés miatt. A pécsi Járási Hivatalnál azt mondták lapunknak, ha visszatérő jelenségről van szó, érdemes tanúkat begyűjteni, s bizonyítékokat – például fotót – beszerezni, így nekik is lesz mire hivatkozniuk, ha kihagyjuk a tűzoltóságot vagy a rendőrséget az eljárásból.

A műanyag és gumi, esetleg ezt tartalmazó csomagolóanyagot vagy ruha égetésével nemcsak a szomszédjaikkal szúrnak ki, hanem saját kazánjukkal és kéményükkel is. Az erős korom ugyanis megragadhat a kémény és a kazán egyes részein, leszűkül a távozó füst útja, a lerakódott kátrányos anyag pedig akár meg is gyulladhat. Ez vezethet például kéménytűzhöz, s akár a ház leégését is kiválthatja.

Ha gumi- vagy műanyag tüzeléséből származó füstöt lélegzünk be, mérgező anyagok kerülnek a légcsövünkbe, tüdőnkbe, s nem is távoznak onnan egykönnyen. A kellemetlenség idővel akár asztmatikus tüneteket is kiválthat, növelheti rák veszélyét, károsíthatja az idegrendszert is.

Schwarcz Tibor, a Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség igazgatója kérdéseinkre jelezte, az utóbbi időben a földművelésügyi kabinet országos tájékoztató kampányt is indított a problémás esetek miatt, hogy felhívja a figyelmet a megfelelő tüzelésre és a helyes tüzelőanyagokra. Az információkat szórólapon juttatják el az érintettekhez, de megtalálhatóak azok a futsokosan.kormany.hu internetes címen is.

[box title=”Így zajlik az ellenőrzés” box_color=”#b81f1f”]A közigazgatási hatósági eljárás szabályainak megfelelően folytatja le az ellenőrzést a járási hivatal – amely súlyosabb környezetkárosítás esetén azonnal is kiérkezhet. Az ellenőr a megfigyelni kívánt területre, építménybe és egyéb létesítménybe beléphet, ott az ellenőrzés tárgyáról, folyamatokról, fényképet vagy kép- és hangfelvételt készíthet, anyagmintát vehet.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő