Gyakran hallunk olyan rémhíreiket, amelyek szerint a fogamzásgátló tabletta káros, összekuszálja az egész életünket és súlyos betegségek melegágya. Pécsi szakembert kérdeztünk és utánanéztünk, mit mondanak a számok.
Sok tanulmányt, szöveget és könyvet lehet olvasni a fogamzásgátló tabletták negatív és pozitív hatásairól egyaránt, ám azt minden esetben fejben kell tartanunk, hogy az antibébi nem egy cukorka, hanem egy orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer, így természetesen lehetnek szövődményei – mondja Bálint Írisz Boglárka pécsi nőgyógyász. Ám a statisztikákból úgy tűnik, mindezek eltörpülnek a nem kívánt terhességek kockázata mellett.
Mi az, amitől tartanunk kell?
A nőgyógyász szerint a kombinált hormonális fogamzásgátlók negatív mellékhatásai közé tartozhat a libidó csökkenése, a hangulatingadozások,vérzészavarok, hüvelyszárazság és a gyakoribb hüvelyi gombás fertőzések. De ezek ritkán és csak a nők kis százalékánál jelentkeznek. Ezenkívül számos gyógyszer közül választhatunk különböző hormon-összetétellel, ha az antibébi tabletta mellett tesszük le a voksunkat, így a nők többsége megtalálja a számára ideális tablettát, ezzel pedig sok kellemetlen mellékhatást el tud kerülni. Természetesen nem mindenki számára ez az ideális védekezési mód, így ha nagyon rosszak a tapasztalataink, javasolt újragondolni, hogy valóban ez-e a nekünk „szánt” lehetőség.
Az egyéb alternatív módszerekről ITT a spirálról pedig ITT írtunk bővebben.
Ám talán a legfontosabb, hogy ezek a gyógyszerek fokozzák a thrombosis-embolia (vérrög-elzáródás) kockázatát. Ez azt jelenti, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szedő, 10 000 egészséges nő között évente 2 thrombosis-embolia fordul elő, kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő egészséges nők esetében ez az arány évente 3-5 fővel több, vagyis 10 000 egészséges nő között 5-7 megbetegedés fordul elő. Ezt persze befolyásolhatják örökletes véralvadási zavarok, különböző betegségek, túlsúly és az életkor is. Ám maga a várandósság is négyszeresére emeli a kockázatot, a gyermekágyas időszakban pedig ez a rizikó még nagyobb. Bálint Írisz Boglárka hozzáteszi, hogy az Egyesült Államokban a tromboembóliás betegség a terhes nők vezető haláloka.
Fejben kell azonban tartanunk, hogy a nem kívánt terhességnek is vannak testi és lelki szövődményei, amelyek a fogamzásgátló tabletta mellékhatásainál jóval nagyobb problémát jelenthetnek. Ilyenek a depresszió, méhsérülés, akár a méh elvesztése, vérzés, fertőzés és a meddőség.
A naposabb oldal
A kombinált hormonális fogamzásgátlók ezen kívül számos pozitív mellékhatással is rendelkeznek, amiről már valószínűleg hallottunk. Rendszeressé teszik a menstruációs ciklusokat, lecsökkentik a vérzés időtartamát és erősségét, ezáltal csökkentve a nőkre oly jellemző vashiányos vérszegénységet. Megszüntetik a menstruációs fájdalmakat, a hormonális eredetű fejfájást és a premenstruációs szindrómát. Csökkentik a meddőséghez vezető kismedencei fertőzések és a méhen kívüli terhesség gyakoriságát. Ezzel együtt az alkalmazás időtartamával arányosan csökkentik a petefészekrák és a méhtestrák gyakoriságát.
A nőgyógyász elmondja, hogy nem növelik egyetlen rosszindulatú betegség gyakoriságát sem és nem okoznak meddőséget. Az igen gyakori policisztás ovarium szindróma esetén a kombinált hormonális fogamzásgátlók szedése kifejezetten ajánlott, mert megszüntetik a betegség hátterében álló hormonzavart és ezáltal súlyos szövődmények és betegségek előzhetők meg velük.
Manapság sokféle fogamzásgátló módszer elérhető és minden nő megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt, úgyhogy nem kell elsőre kétségbeesnünk, ha olyan rémhírekkel találkozunk, hogy az antibébi tabletta felborítja testünk lelkünk megszokott rendjét.