Sok esetben egy „egyszerű”, visszatérő influenzának, vagy légúti hurutnak tűnik, ám ha idejében felismerjük esetleg komolyabb daganatos megbetegedést előzhetünk meg. Ha komolyan vesszük a jeleket, megelőzhetjük a bajt. Pécsi vezető onkológus mesél a daganatos betegségek típusairól, tüneteiről és komolyságukról.
Fontos megjegyezni, hogy a rákos megbetegedéseknek különböző tünetei vannak. Az is igen ritka, hogy ezek a betegségek gyorsan terjedjenek, így nem szabad arra gondolnunk, hogy ha másnap nem megyünk el orvoshoz, akkor már nagyon nagy baj lesz. A legfontosabb az, hogy legyünk egészségtudatosak és ha szükséges, akkor elemezzük saját tüneteinket és testünk reakcióit, és ha egy tünet tartósan fennáll, akkor keressük meg háziorvosunkat.
Nem mindegy, hogy milyen típusú
Dr. Mangel László, a Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézetének igazgatója elmondja, hogy különböző szervrendszerekből indulhatnak ki a rákos elváltozások, és elsősorban ennek alapján osztályozzuk a betegségeket. A leggyakoribbak a tüdőből, a bélrendszerből, az emlőből és a prosztatából, valamint a bőrből kiinduló daganatok – ez az öt leggyakoribb daganatféleség.
Továbbá megkülönböztetünk jó- és rosszindulatú daganatokat, az előbbiek általában nem jelentenek nagy veszélyt, az utóbbiakat viszont nagyon komolyan kell venni. A rosszindulatú daganat esetében előfordulhat, hogy jóindulatú daganatból alakul ki és terjed tovább, vagy gyakrabban egy úgynevezett daganatmegelőző állapot jelzi a kialakulásának veszélyét. Az utóbbiakat az orvosok felismerhetik már korai formában, például egy gégészeti-fogászati vizsgálat, egy bőrgyógyászati megtekintés vagy egy bélrendszeri tükrözéses vizsgálat során. Az előzőekből talán az is érthető, hogy a legtöbb daganat évek, vagy akár évtizedek alatt alakul ki a szervezetünkben és sajnos csak akkor detektálható, ha már elér egy bizonyos méretet.
Nehéz összetéveszteni, de influenzának is tűnhet
Bár a szakember szerint rendkívül ritka, hogy az influenzaszerű tünetek hátterében daganatos betegség húzódna meg, mégis előfordul, hogy a beteg elbagatellizálja a visszatérő heveny tüneteket, és mindig „egyszerű” influenzának kezeli azt. Ezek közé a visszatérő vagy tartós tünetek közé tartozhat a maradandó köhögés és torokfájás, nyirokcsomó duzzanat, de adott esetben onkológiai betegségre utalhat az emésztési és a vizeletürítési szokások megváltozása, megmagyarázhatatlan és nem szűnő fájdalom vagy komoly súlycsökkenés. Természetesen, ha egy betegség esetén pár napon, héten belül enyhülnek a tünetek, akkor semmiképpen ne gondoljunk rákos betegségre, ám ha a tünet tartós a biztonság kedvéért keressük fel háziorvosunkat. Persze ilyenkor se essünk kétségbe.
Ha az állandóan visszatérő, tartós influenzaszerű jelek dr. Mangel László szerint daganatos betegségre utalnak, akkor leginkább gégészeti-, vérképzőszervi- vagy tüdődaganat tünetei lehetnek. Más rákos betegségeknek persze egyéb tünetei is vannak, ezek a betegség kiindulási helyétől, jellegétől függnek. Például a bőrrák esetében színében eltérő, vérző, növekedő elváltozások mutatkozhatnak a bőrön.
A kulcsszó az egészségtudatosság!
A pécsi onkológus javaslata szerint a legfontosabb, hogy legyünk egészségtudatosak. Tehát kerüljük az extrém életmódot, vagyis a túlzott alkoholfogyasztást, rendszeres dohányzást, nagy fokú elhízást és minden egyéb olyan behatást, ami rendkívül rossz hatással lehet a szervezetünkre, hiszen az életmód és daganatos betegségek között számtalan összefüggés lehet.
Hozzáteszi, hogy legyünk tudatosak és tájékozottak, ha egészségi állapotunkról van szó, tehát ha például olyan szervi tüneteket tapasztalunk, amelyek nem múlnak el hosszú napokig, hetekig, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. Persze semmiképpen ne pánikoljunk, hiszen számos más banális és könnyen gyógyítható betegség is állhat még a háttérben. Végezetül el kell mondani, hogy az egészségtudatosságnak fontos része a szükséges esetben orvoshoz fordulás, továbbá az orvoshoz való bizalom, hiszen igazán ő tudja értékelni egészségi állapotunkat, és ő tudja megítélni, hogy szükségünk van-e kivizsgálásra.