-2 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeEzeket kóstold meg Baranyából!

Ezeket kóstold meg Baranyából!

Különleges kulináris élvezetekben nem csak külföldön vagy a fővárosban lehet részünk. Baranyában és Pécsen is legalább annyi finomság lelhető fel, mint a tőlünk távolabbi vidékeken. A teljesség igény nélkül összegyűjtöttünk néhány olyan kivételes finomságot, amelyekről talán még nem is hallottunk, pedig szó szerint a szomszédban készülnek. 

Csilis-mazsolás hagymalekvár és zakuszka 

Különlegességük egyfelől, hogy a termelő kizárólag saját termesztésű alapanyagait használja fel, a lekvárok pedig hagyományos eljárással készülnek, tartósítószert nem tartalmaznak.

A hagymalekvár vöröshagymából készül, és nincs benne cukor, csak mazsola, csili, illetve fűszerek. Húsok mellé ajánlott fogyasztani. A pécsiek nagyon kedvelik, elsősorban ajándékba vásárolják.

A zakuszka eredetileg Örményországból, vagy Grúziából származó, de Moldován keresztül Erdélybe került és ott igen népszerű, kenyérre kenhető, különféle zöldségekből és paprikából készült krém. Eredetileg – ahogy ennek a pástétomnak is – padlizsán az alapja. A vegetáriánusok nagy kedvence, pirítósra kenve, de tésztaételnek is kiváló.

Készítő: Gölöncsérné Karsai Judit – Romonya

kézműves termékek1

Medvehagymás só

Fokhagymasóval a boltok polcain is gyakran találkozni, a medvehagymás változat azonban ritkább – megkockáztatjuk, a hipermarketekben egyáltalán nincsen ilyesmi. Biobia sója szárított medvehagymával készül, a fűszer pedig remek libazsíros vagy kacsazsíros kenyérre, de nagyon praktikus vele a húst vagy a gombát sütés és panírozás előtt megszórni.

Készítő: Biobia – Cserkút

kézműves termékek10

Kótyagos – félbarna búzasör

Összesen hétféle kézműves nedűt készít a Kapucinus Sörfőzde. Mi most egyet emeltünk ki ezek közül, mégpedig a Kótyagos elnevezésű félbarna búzasört, amely elsősorban azért különleges, mert a búzasör szinte mindig világos, félbarnát nagyon ritkán készítenek belőle. A búzának és a háromféle komlónak köszönhetően egyedi, enyhén kesernyés, citrusos-komlós utóíze van.

Készítő: Kapucinus Sörfőzde – Magyarhertelend

kézműves termékek9

Raklet sajt

Az elnevezés a sajt típusát és a belőle készült ételt is jelenti. A hagyományos Raklet sajt félkemény sós sajt, tehéntejből készül. Leginkább a tűz mellé, vagy a speciális raclette sütőbe teszik, a megolvadt sajtot a tányérra vakarják és ecetes uborkával, valamint főtt vagy sült burgonyával tálalják, esetleg a sajtra őrölt borsot szórnak. Nyersen is ehető, ez esetben szobahőmérsékleten szervírozzák fehér kenyérrel, dióval illetve salátával. Fondüzéshez is kiváló, mert sokáig megtartja olvadt állagát.

Készítő: Gazda Sajt – Gyöngyfa

kézműves termékek2

Borkocsonya és mandulás bor

A borlekvárt talán már sokan ismerik, de a villányi Gál Pincészet úgynevezett borkocsonyát is készít. Ennek lényege, hogy az üveg aljában pálinkába áztatott szólószemek pihennek, így a finomságnak – a borlekvárral ellentétben – alkoholtartalma is van. Sajtok, húsok mellé ajánlják.

Emellett készítenek aszú jellegű fűszeres desszertborokat is. A pécsiek és a turisták egyik nagy kedvence a mandulás és a diós változat.

Készítő: Gál Pincészet – Villány

kézműves termékek5

Kecske-mangalica kolbász

Nagyon gusztusos csomagolású, déli receptúrák alapján készült kolbász. Igazi baranyai kuriózumnak számít a kecske-mangalica párosítás miatt.

Készítő: Kaba Farm – Almáskeresztúr

kézműves termékek3

Naturalé gyümölcslevek

A Mecsekerdő termékcsaládját valószínűleg sokan ismerik Pécsen. A Naturalé levek különlegessége, hogy gyümölcstartalmuk valóban 100%-os. A friss gyümölcsök a feldolgozás során megőrzik vitamintartalmukat, eredeti ízüket, a speciális „Bag-In-Box” csomagolás pedig biztosítja a vegyszermentes eltarthatóságot. A nagy kiszerelést különösen kedvelik a kisgyermekes pécsi családok.

Készítő: Mecsekerdő Zrt. 

kézműves termékek7

Verjus – zöldszőlő lé

A középkorban az egyik legelterjedtebb savanyító anyagként használták. Ezt a tradíciót élesztette újjá a Gere Pincészet, amikor a fürtválogatáskor leszedett, még zöld szőlő levét kipréselték és palackba zárták. A verjus íze különleges gyümölcsös, citrusos aromájú, de enyhén fanyar is. Használatát citrom, vagy ecet helyett ajánlják. Kiválóan alkalmazható izgalmas mártásokhoz, salátaöntetek készítéséhez, vagy akár frissítő üdítőitalként szódával hígítva.

A termék különlegessége további, hogy Hegyi Barbara színésznő nagy kedvenc, aki a POSzT ideje alatt rendszeresen vásárol belőle a pécsi Sipőcz Házban.

Készítő: Gere Pincészet – Villány

verjusmontazs

Plusz egy: Szabó Marcipán Pécs címerével

Ugyan nem Pécsen készül, de évekig létezett a városban a Szabó Marcipán üzlet. Szabó Károly évekig Pécsen élt, és munkásságának 50. évfordulóján nyitotta meg helyi üzletét. A pécsi marcipán csomagolásán a város címere látható és pécsi pezsgővel készül, a turisták is szívesen vásárolják és delegációs ajándék gyanánt is gyakran viszik.

Készítő: Szabó Marcipán – Csepel

kézműves termékek11

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő