Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár február elejétől utalja át azt az összesen tízmilliárd forintos többlettámogatást, amelyet az egészségügyi alapellátásban dolgozók kapnak meg. A praxisonként 130 ezer forintos összegnek köszönhetően javulhat a háziorvosok és házi gyermekorvosok helyzete – bár a szakemberek szerint ez még messze nem elegendő a rendszer megfelelő szintű fenntartásához.
A háziorvosok visszamenőlegesen kapják meg a pluszpénzt, azaz az összeg tartalmazza a januári finanszírozási többletet, az érintettek márciustól már havonta kapják meg az emelt összegű támogatást.
Princz János, a Praktizáló Orvosok Szövetségének baranyai elnöke szerint nagy segítség számukra ez a többlettámogatás, de ennyi még nem elegendő.
– Természetesen örülünk a támogatás növelésének, de ez önmagában még nem oldja meg a háziorvosok finanszírozási problémáit. Ez a havi plusz 130 ezer forint praxistól függően 10-15 százalékos emelésnek felel meg.
Ezt az összeget elsősorban a rezsiköltségek felhasználására szánták, bár nincs megkötve, hogy mire költhetik a pénzt, az akár béremelésre, akár műszerbeszerzésre is fordítható.
– Jelenleg átlagosan 900 ezer és egymillió forint egy praxis havi bevétele, ez függ attól, hogy hol található: városban vagy faluban, gyermekeket vagy felnőtteket lát-e el, és mekkora a hozzá tartozó lélekszám – mondta a szakember.
Baranyában már évek óta négy-öt tartósan betöltetlen körzet van. Pécsen is volt egy, de azt tavaly végre sikerült betölteni: a Hősök terei körzet sokáig üres volt, ám ez a probléma szerencsére megoldódott már.
Bányai Elek, a pécsi önkormányzat egészségügyi tanácsadója mindehhez még annyit tett hozzá, hogy nagy probléma a háziorvosi rendszerben a fiatalabb generáció távolmaradása az alapellátásban.
– A mostani háziorvosoknak több mint a fele az idősebb, nyugdíj előtt álló orvosokhoz tartozik. Nagy gond az utánpótlás-képzés, hiszen a fiatalok számára nem igazán vonzó ez a pálya. A PTE-n jelenleg húsz rezidens készül a háziorvosi pályára, ez megfelelő aránynak tűnik, de hozzá kell tenni, a rezidensek jó része később más területre pártol át.
A szakember szerint talán a szakmai megbecsülés növekedésével vonzóbbá lehetne tenni ezt a pályát is, a mostani többlettámogatás pedig jelzésértékű lépés a háziorvosi javításában.