11 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
KezdőlapPécs AktuálSzóljon bele, milyen legyen a Zöld Főváros!

Szóljon bele, milyen legyen a Zöld Főváros!

Hibrid buszok, környezettudatos nevelés, helyi pénz – mit érdemes és mit nem érdemes átvenni Bristoltól. Ezt keresték a pécsiek Európa idei Zöld Fővárosában. 

Az Európa Zöld Fővárosa Díj (European Green Capital) a hosszú távú, innovatív környezetvédelmi megoldásokat előtérbe helyező városokat jutalmazza. Az elismerésben minden évben az a város részesül, amelyik a legjobban védi környezetét, és gondot fordít arra, hogy lakóinak egészséges életkörülményeket teremtsen.  Pécs 2014-2020-as városfejlesztési stratégiájának kiemelt célkitűzése, hogy 2017-ben mi lehessünk Európa Zöld Fővárosa. A kitüntető cím elnyerése ugyanis számos vonzó előnnyel jár. Ezek közül az első a tisztább környezet, az új munkahelyek és beruházások, amelyek a felkészüléssel együtt járnak.

A díj hozadéka az idegenforgalom fellendülése és a nagy nemzetközi médiavisszhang mellett a környezetvédelmi projektek erőteljesebb támogatása. A díjazott egy évig példaként szolgálhat a többi európai város számára, megosztja velük a gyakorlatában bevált módszereket.

Girán János pécsi alpolgármester, a Zöld Főváros program polgármesteri megbízottja a közelmúltban Bristolban járt, a városban amely az idei évben sikerrel nyerte el az Európa Zöld Fővárosa megtisztelő címet. Tapasztalatairól beszámolva elmondta, az idei nyertes település által  alkalmazott megoldások és gyakorlatok sok párhuzamosságot mutatnak a Pécs által kidolgozott fejlesztési tervvel , de említett fontos különbségeket is.

Közölte: ahogy a szigetországi település, városunk is kiemelt szerepet tulajdonít a civil szervezetek és független helyi szakértők bevonásával történő helyi tervezésnek. Kiemelt közös cél továbbá a gyermekek környezettudatos gondolkodásának fejlesztése. Utóbbi célt hulladék-szoborversenyek, zöld iskolák és helyszíni gyakorlatok szervezésével próbálják elérni. Az angol városban, ahogy Pécsen is nagy hangsúlyt fektetnek  a helyi kereskedelem erősítésére, de míg a szigetországban a helyi pénz bevezetésével kísérleteznek, addig mi a rövid-ellátási lánc menedzsment program, azaz a helyi piacok fejlesztése mellett tesszük le a voksunkat – fejtette ki.

Az alpolgármester párhuzamként írta le a hibrid technológiák tervezett alkalmazását a tömegközlekedés fejlesztésében.

Girán János kiemelte, kint tartózkodása folyamán nem csak Bristollal, de a 2014-es győztes Koppenhága és a 2016-os nyertes Ljubjana városvezetésével is sikerült párbeszédet kialakítani egy, a konferenciát követő közös ebéd alkalmával.

A párbeszéd kialakításának szerepét tovább hangsúlyozva az alpolgármester a pécsiek véleményének szerepére is felhívta a figyelmet. A zoldfovaros.pecs.hu – honlapon az érdeklődők tovább tájékozódhatnak az átfogó környezetvédelmi pályázatának részleteiről, a [email protected] email-címre pedig azokat a tanácsokat és véleményeket várják, melyek segítségével a program pécsi, lakossági kívánságtérképét kívánják összeállítani.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő