Még évekkel ezelőtt kötött a pécsi távhőszolgáltató az erőművel egy olyan 22 évre szóló szerződést, amelynek betartása azóta is problémás. A gond, hogy a megállapodásban kikötötték mekkora mennyiségű hőenergiát vesznek át. Az enyhe telek és a panelszigetelési program miatt viszont rendre alatta marad a tényleges felhasználás a szerződésben szereplőtől.
Páva Zsolt polgármester egy minap meghozott közgyűlési döntéssel kapcsolatban beszélt minderről lapunknak. A határozat értelmében a testület felhatalmazta Vida Jánost, a Pétáv kft. ügyvezetőjét arra, hogy tárgyalja újra a Pannon Hőerőmű Zrt. között 2008-ban létrejött „hosszú távú kapacitáslekötési, hőenergia-szállítási és együttműködési megállapodás”.
A határozat szerint a szocialista városvezetés idején, Tasnádi Péter polgármestersége alatt megkötött szerződésben a Pétáv arra vállalt kötelezettséget, hogy meghatározott mennyiségű távhőt vásárol, és értékesít a fogyasztók részére a termelőtől. A távhőszolgáltató a vásárlási kötelezettség biztosítékaként évente bankgaranciát nyújt; ez most januártól 2016 első hónapjáig például közel 800 millió forint. A szerződés ráadásul kötbér biztosítékot is tartalmaz, amely veszélyt jelenthet, pénzügyi kockázatot a társaság működésére.
A polgármester szerint az elmúlt években kiderült, hogy a 2030-ig szóló szerződést egyszerűen lehetetlen betartani. A Pétáv ugyanis – többek között az enyhébb telek és a korszerűsítéseknek köszönhető kevesebb hőfelhasználás miatt – időről időre kevesebb energiával is beéri, mint amennyire a megállapodásban kötelezettséget vállalt.
– Bár a szerződés betű szerinti betartása szinte egyik évben sem történt meg, a felek között volt egyfajta rugalmasság. Így nem került sor sok százmilliós kötbérekre – mondta a városvezető. Ez azonban nem mehet így a végtelenségig, ezért jobbnak látták, ha a Pétáv mielőbb intézkedik, s új megállapodást köt.
– Erre most kínálkozik megfelelő alkalom, hiszen folyamatosan zajlanak a részben vagy egészben városi tulajdonú cégeink átalakítása – jelentette ki. Páva szerint jogilag is le kell követni a napi valóságot, a helyzethez igazodó szerződésre van szükség. Hozzátette: már folynak az előkészítések, s néhány hónap múlva állapodhatnak meg a felek.
Vida János, a Pétáv Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta, 2009 és 2014 között csak egy évben, 2010-ben sikerült értékesíteniük a lekötött energiát (101 százalékban), a többi esztendőben 80 és 96 százalék között tudták teljesíteni a szerződésben foglaltakat. Az ügyvezető elmondta ugyanakkor, ennek ellenére egyik évben sem kötelezte őket az erőmű kötbér fizetésére.