-1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéDiéta: lassan, de biztosan!

Diéta: lassan, de biztosan!

Szülés után szinte minden nő szeretné varázsütésre visszakapni régi alakját. Sajnos türelmetlenek vagyunk, nem bírjuk kivárni, amíg minden visszaáll a régi kerékvágásba, és ez sokakat lelkileg is megvisel. Persze a várandósság előtti formánk visszaszerzése kemény munka, csak az nem mindegy, hogy mikor és hogyan állunk neki. Személyi edzőt és dietetikust kérdeztünk.

Az első és legfontosabb – bár remélhetőleg ezt nem is kell hangsúlyozni -, hogy várjuk ki a szülés utáni regenerálódás hat hetét, minimum. Függetlenül attól, hogy természetes úton vagy császármetszéssel szültünk, illetve, hogy sportoltunk-e a várandóság előtt vagy sem. Ennyi pihenésre szüksége van szervezetünknek.

A második dolog, ami nagyban befolyásolja a lehetőségeinket, hogy korábban rendszeresen mozogtunk-e vagy sem – mondja Szórádi Anna személyi edző. A szakemberek úton-útfélen hangsúlyozzák, hogy ne a terhesség alatt és közvetlenül utána kezdjünk el konditerembe járni. Ha előtte nem sportoltunk, akkor csak a szoptatás befejezése után keressük meg a számunkra megfelelő mozgásformát. Máskülönben elapadhat a tej, esetleg „savanyúvá” válhat – figyelmeztet a szakember.

kismama, torna, anyu, mozgás, sport, baba

[note note_color=”#ffcd66″]

A tej akkor savanyodhat be, ha túl intenzíven sportolunk, ilyenkor oxigénhiányos állapotba kerül a szervezet, amelynek mellékterméke a tejsav – ami káros. És vajon honnan tudjuk, hogy megfelelő intenzitással mozgunk-e? Egészen egyszerű: ha lihegés és a levegő kapkodása nélkül tudunk beszélgetni sport közben, akkor  elegendő oxigén áll testünk rendelkezésére az izmaink számára szükséges folyamatokhoz. [/note]

Mint azt már oly sok helyen oly sokszor elmondták, a fogyáshoz 30-70 százalékban járul hozzá a mozgás és az étkezés, vagyis a leglátványosabb eredményt étkezési szokásaink megváltoztatásával érhetjük el. Ugyanakkor szoptatás közben egyáltalán nem szabad durva fogyókúrába kezdeni – mondja Breitenbach Zita dietetikus.

– A szoptatás nem a fogyókúra időszaka, ám ez mégsem jelenti azt, hogy mértéktelenül kellene és szabadna nagy energiatartalmú, cukorban és zsírban gazdag ételeket (fánk, lángos, disznótoros termékek, cukrászati készítmények, stb.) fogyasztani. Ugyanakkor tény, hogy a hiányosan táplálkozó, vagy fogyókúrába kezdő anyának a saját raktározott készleteit kell mozgósítania és felhasználnia, hogy az anyatej tápanyag-összetétele a csecsemő számára megfelelő maradjon. Ez hátrányos is lehet, hiszen nem feltétlenül elegendőek a csecsemő igényeinek kielégítésére.

Annak, aki korábban sportolt, kicsit könnyebb a helyzete, bátran mozoghat szoptatás alatt is. Persze ekkor még inkább csak valami kímélőt, mondjuk baba-mama tornát, pilates-t, jógát érdemes végezni. Ettől fogyni nem fogunk, de átmozgatásnak, visszarázódásnak kiváló. A szoptatás végeztével pedig mehetnek a keményebb, súlyzós konditermi edzések.

terhesség

– Heti háromszori súlyzós edzést javasolok, külön szedve láb-, has-, kar napokra; plusz egy kardió jellegű mozgással kiegészítve, ami lehet biciklizés, futás például. Mindehhez, főleg az elején, szerencsés személyi edzővel nekilátni – főként ha valaki előtte nem mozgott -, néhány alkalom után pedig már egyedül is menni fog, és tudjuk szabályosan végezni a gyakorlatokat – tanácsolja Anna.

Szoptatás után az étkezést is visszavehetjük, vagy átalakíthatjuk. Indulhat a diéta, természetesen az egészséges mértékig. A izmok épüléséhez növelni kell a fehérje bevitelt (2kg/testsúly kg naponta), illetve a zöldség, gyümölcs mennyiségét, és csökkenteni kell a szénhidrátfogyasztást.

Természetesen a terhesség alatti testtömeg-gyarapodástól, a táplálkozástól, a fizikai aktivitástól és az életkortól függ, de összességében elmondható, hogy teljesen normálisnak tekinthető, ha szülés után 1-1,5 év után nyerjük vissza régi, vagy a régihez hasonló alakunkat – zárja gondolatait Breitenbach Zita dietetikus.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő