Ismerős kép, amikor a gyermekfoglalkozások közelében unatkozó apukák és/vagy anyukák támasztják a falat, esetleg beszélgetnek, kávéznak, amíg a kicsik kézműveskednek? A következő cikket azoknak a pécsieknek ajánljuk, akiknek elegük van a bámészkodó szülő pozícióból!
Néhány hónappal ezelőtt nyílt egy fantasztikus hely a Zsolnay Kulturális Negyedben. A Herkules Műhely névre keresztelt foglalkoztató központ kifejezetten a gyerekekre (és a családokra) fókuszál, számukra kínál napi szintű, órarendszerűen beosztott kreatív programokat. Felsorolni is nehéz lenne, milyen széles skálán mozognak a foglalkozások, mégis van egy közülük, ami különös figyelmet érdemel – legalábbis szerintünk. Ez a Pillanat Műhely.
A másfél órás program különlegessége abban rejlik, hogy más foglalkozásoktól eltérően itt nemcsak az apróságok, hanem szüleik is bekapcsolódhatnak a játékba.
– Én úgy tudom, hogy – bár Pécsen sok szabadidős program, játszóház, kreatív foglalkozás várja a gyermekeket – ezek nagy részében a szülők aktívan nem vesznek részt, általában csak kísérőként vannak jelen. Az esetek többségében pedig ilyenkor apa és anya türelmetlenül várja, hogy a játék véget érjen, és –miután a gyermek „megkapta” amire vágyott – hazatérhessenek, a saját tevékenységeiket folytatni – mondja Dukits Dalma, a Magyar Művészetterápiás Társaság elnöke.
A Pillanat Műhely vezetői ezzel szemben abban hisznek, hogy a játék mindannyiunk képessége, a felnőtteké is, akiket éppen ezért be is lehet és be is kell vonni a közös időtöltésbe. Tulajdonképpen mindegy, hogy melyik szülő tud eljönni a gyerekekkel, a lényeg csak annyi, hogy ne passzív várakozással, hanem aktív játékkal töltse ő is az idejét, mindeközben csak a gyermekére, és a játék-helyzetre figyelve.
– Különösen izgalmas, ha az anya és az apa is jelen tud lenni. Ilyenkor megpróbálunk olyan helyzeteket teremteni, amelyekben még a régóta együtt élő szülők is meg tudják lepni egymást egy-egy kreatív megnyilvánulással, reakcióval, mondattal, mozdulattal – folytatja Dalma.
A foglalkozásokat diplomás művészetterapeuták vezetik, minden héten más és más témát, és alkotó technikát kínálva az érdeklődőknek. A cél pedig minden esetben a játékos önkifejezés, az egymásra hangolódás pillanatainak megteremtése mozdulatokkal, közös alkotó tevékenységgel, festéssel, rajzolással, egyszerű hangszerekkel történő zenei játékokkal, mesékkel.
Játszani persze otthoni is lehet, sőt kell is. A műhely azonban egy kicsit más helyzetet teremt szülőnek és gyermeknek is. Amíg ugyanis az otthoni játékoknál a szülő irányító, és vigyázó szerepben van, bármilyen tevékenységet végez a gyermekével, addig itt a terapeuták irányítják a játékot, és teremtik meg a körülményeket, ami segít a felnőtteknek is az ellazulásban, és a játékok átélésében. A gyerekeket pedig rendkívüli módon inspirálja, hogy a szüleikkel együtt alkothatnak.
A programról részleteket ITT tudhat meg!