-3 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút PécsChagall képei jönnek Pécsre

Chagall képei jönnek Pécsre

chagall58
A tavalyi Leonardo-tárlat után sem marad nagy durranás nélkül a Janus Pannonius Múzeum. Az intézmény már készíti elő azt a kiállítást, amely Marc Chagall munkáiból ad ízelítőt. Arra lehet számítani, hogy a művész művei nagy közönséget szólítanak meg, amihez hozzájárulhat az is, hogy a fővárosi Szépművészeti Múzeum felújítás miatt bezárt.

Marc Chagall a XIX. század végén született orosz–zsidó családban, de a festőművész Franciaországban alkotott, a modern festészet egyik kiemelkedő alakja, a párizsi iskola tagja. Chagall nem sorolható be a századeleji avantgárd egyik irányzatába sem. Ugyanakkor hatása kétségtelenül nagy volt mind a szürrealistákra, mind az expresszionistákra.

chagall05

A pécsi tárlat címe „Álom ihlette művészet – Chagall remekművei Pécsett”. Az április 24. ás október 1. között zajló kiállításon 40 bibliai témájú litográfiát, Homérosz Odüsszeia című művéhez kapcsolódó 43 litográfiát, valamint a Párizsi Opera mennyezetének megújítására (1964) készült tervrajzokat, vázlatokat (15 litográfia) láthatunk, emellett 12 litográfiát, amelyek a jeruzsálemi Hadassah Egyetemi Kórház zsinagógájának ablakillusztrációt ábrázolják.

A 2005-ös Chagall-kiállításon látható litográfiákból is érkezik most
A 2005-ös Chagall-kiállításon látható litográfiákból is érkezik most

Több érdekes időszaki tárlat is lesz

Az év során A Chagall-kiállítás mellett több más rendezvény is nagy látogatószámmal kecsegtet. Szombattól jövő keddig tart például az első országos kisplasztikai quadriennale a Modern Magyar Képtárban. A 2014 decemberében közzétett felhívásra 260 alkotó jelentkezett mintegy 600 szoborral, a kiállított művekről – akárcsak a díjakról – szakmai zsűri döntött. A tárlaton 85 művész 135 alkotását csodálhatja meg majd a nagyérdemű.

Május 15. és június 21. között az olasz Gianfranco Zappettini (1939-) kiállítását tartják a Káptalan utaca 4. alatt. Ő az 1960-as években egy olyan irányzat – az európai analitikus festészet – meghatározó alakjává vált, amely az alkotáshoz igen változatos anyagokat használ fel (pl. beton, téglapor, nejlon, műanyagháló stb.). Számos díj birtokosa, Olaszország mellett többek között Londonban, Párizsban, Amszterdamban, Madridban is nyílt már meg kiállítása.Gazdag, jelentős életműve jól kapcsolható Victor Vasarely op-art művészetéhez.

Yvaral (1934–2002) – aki Jean-Pierre Vasarhelyi néven született – Victor Vasarely (1906-1997) fia. A családi kötődésen túl Yvaral édesapja nyomdokaiba lépett, az általa megkezdett művészi utat folytatta. Illuzionisztikus, konstruktív festményeihez még szemfényvesztőbb, látványosabb eszközöket használt. Többek között ő tervezte a Renault híres emblémáját is. A májusban nyíló kiállításban Yvaral-festményeket, grafikákat csodálhat meg a nagyérdemű a Káptalan utca 3. alatt.

Májustól Baranya római kori leleteit tekinthetjük meg. A pécsi Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztálya világhírű leletegyüttessel rendelkezik, de Pécs és Baranya megye római kori leleteit bemutató állandó kiállítással nem rendelkezvén sajnos a nagyközönség előtt eddig rejtve maradtak ezek az értékek. Májustól megnyílik a Sopianae – Baranya római kori leletei című állandó régészeti kiállítás első szakasza a Káptalan u. 4. szám alatt, ezáltal a „Múzeum utca” újabb attrakcióval bővül. Az ókori Sopianae-t bemutató élethű, interaktív 3D animáció is készül.

Július 3-án nyílik meg a Nádor Judit keramikusművész életművét bemutató kiállítás a Múzeum Galériában. Nádor Judit a ’60-as években induló iparművész nemzedék kiemelkedő képviselője, akinek jelentős szerepe volt a Zsolnay-gyár művészi arculatának megújításában. Főként eozin technikával készült, stilizált állatalakjai máig népszerűek a gyűjtők körében.

A Pécsett született, Kossuth-díjas festőművész, Gyarmathy Tihamér 2015-ben lenne száz éves. A Janus Pannonius Múzeum több mint 140 alkotást őriz Gyarmathy Tihamértől, így az életpályája előtt tisztelgő tárlat szervezőinek volt miből válogatniuk. A kiállításon a JPM által őrzött műtárgyak mellett a Magyar Nemzeti Galéria, a Szombathelyi Képtár és több magángyűjtő kollekciójából származó alkotásokat is megtekinthetünk. A két tematikus részre osztott tárlaton Gyarmathy grafikai műveit a Múzeum Galériában, a festményeket pedig a Modern Magyar Képtárban vehetjük szemügyre a Képtalan utca 4. és a Papnövelde utca 5. alatt.

[box title=”Ismerős litográfiák is érkeznek” box_color=”#932a2a”]Pontosan tíz esztendeje volt már a Művészetek Házában egy tárlat, amely Marc Chagall Nizzában őrzött Odüsszeia-illusztrációit vonultatta fel. Az alkotásokat Európában, Franciaországon kívül, Magyarországon láthatta először a közönség.

Chagall 1952 és 1954 között két évet töltött Görögországban ottani kiadója meghívására. A táj, a műemlékek és a görög mítoszok inspirálta Odüsszeia-illusztrációit húsz évvel később, 1974-75-ben készítette el.

A litográfiákat japán gyöngyházfényű papírra nyomtatták Fernand Moulot kőnyomó műhelyében, a munkában Charles Sorlier litográfus segített. A képek színezéséhez húszféle árnyalatot használtak fel.

A tárlaton külön képzőművészeti értékként a negyvenkét színezett kőnyomat mellett a húsz éve elhunyt művész három nagyméretű alkotását: a Zsidó tórával, a Szerelmespár hegedűssel és a Virágok című olajképeit is megcsodálhatták a látogatók.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő