Egyedülálló rendezvénnyel igyekeztek megajándékozni a pécsi ünneplőket az október 23-i műsor szervezői. Szombaton este fél hattól a Széchenyi téren kezdődött, majd az Irgalmasok utcájában és a Kossuth téren folytatódott a látványos, „élő történelemóra”. A megemlékező polgárok ezt követően a 48-as téren helyezték el gyertyáikat és virágaikat. Pénteken az egykori ’56-osok emlékeztek meg a hőstettekről.
Egyedülálló városi megemlékezést tartottak
Láthatóan nagy érdeklődést váltott ki a pécsiekből az október 23-i hivatalos városi ünnepség és program híre, hiszen röviddel öt óra után ezrek gyülekeztek a Széchenyi téren. Az ünnepelni érkezők között korhű ruhákba öltözött emberek vegyültek el, a hangszórókból a Szabad Európa hangja szólt, miközben meleg tea és gesztenye is jutott mindenkinek.
Az ünnepi műsor röviddel hat óra előtt kezdődött, amikor egy katonai terepjáró jelent meg a téren tele boldog emberekkel. Őket követve indult a több ezres tömeg az Irgalmasok útján keresztül a Kossuth térre; közben az egyik erkélyből amerikai zászlót lobogtattak, s „megjelent” Marilyn Monroe is; a Szabad Európából pedig szólt a jól ismer rádióüzenet: segíteni fognak rajtunk a szovjetek ellen.
A Kossuth téren a forradalom harcait idézték fel mozgásszínház segítségével, majd a polgármesteri hivatal ablakában „Nagy Imre” intézett beszédet az egybegyűltekhez: „a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt”.
A szabadságharc leverésének tragikus momentumai után a szereplők, s az azokat követő polgárok a 48-as téri emlékműnél rótták le tiszteletüket a hősök mellett egy-egy szál virág, gyertya, mécses vagy éppen koszorú képében.
Korábban írtuk:
Megemlékezett az ’56-os Diákparlament
Több egykori pécsi ’56 diák részvételével rótta le kegyeletét az egykori pécsi forradalmárok emléktáblájánál, a PTE jogi karának udvarán pénteken délután.
Dr. Debreczeni László volt az, aki elsőként felolvasta gondolatait az egybegyűlteknek. Az egyetemi fiatalság egyik vezéralakjaként tevékenyen részt vett az 1956-os pécsi forradalmi eseményekben, mint. Szerepvállalásáért katonai bíróság elé hurcolták és 3 és fél év börtönre ítélték. 1959 áprilisában szabadult végül.
Mint mondta, történelmi helyszínen állnak, amely Pécs esetében legalább olyan jelentőséggel bír, mint a Corvin köz Budapesten. „A pécsi egyetem ifjúsága itt, a Diákparlament ülésén fogalmazta meg a pesti fiatalokéval egybecsengő érzéseit, követeléseit. Itt született a forradalmi program, a forradalmi szervezet” – emlékeztetett.
Elmondta: Pécs forradalmi gócpontján állva ünneplik most a „késleltetett győzelmet”, azt, hogy Magyarország, húsz évvel a rendszerváltás után végre valóban elindulhat egy új irányba.
Korabeli fotókért klikk a képre!
Kővári János országgyűlési képviselő Camus szavait idézve kijelentette: a magyar társadalom ’56-ban többet tett a szabadságért, mint bármely más nemzet abban az időszakban. Párhuzamot vonva a jelennel azt mondta: 2006-ban kis híján megismétlődtek az ötven évvel korábbi események – reméli utoljára. Mint hozzátette: most ismét eljött az idő a magyar nép számára, hogy szakíthasson az oligarchák kiszolgálásával, ebben pedig a választók felhatalmazása alapján létrejött kormány minden tekintetben partner lesz.
Emlékeztek az ’56-osok – Klikk a képre!
Az ünnepség a koszorúzások után az ’56-os emlékműnél folytatódott, ahol még egyszer fejet hajtottak az egykori forradalmárok a hősök emléke előtt.
Korábban írtuk:
Mi lesz szombaton? – Programok!
A szervezők szerint rendhagyó, Pécsett eddig sosem látott módon emlékezhetnek az egykori történésekre az 1956-os forradalom ötvennegyedik évfordulóján a belvárosba ellátogató ünneplők. Este fél hattól a Széchenyi téren a szereplők korhű ruhákba öltözve elevenítik fel az ’56-os események előzményeit. A rendezvény az ’50-es évek hangulatát idézi, hiszen sült gesztenye, forró tea, eredeti hanganyagok, slágerek elevenítik majd fel az akkori időszakot.
Este hat órától katonai terepjáró jelenik meg a színen, s a hangszórókból a forradalom hangja lesz hallható, a Szabad Európa rádió szólal meg. Amint a menet a Kossuth tér felé halad, az Irgalmasok utcájában játszódik le az úgynevezett „Amerika-jelenet”, amikor is az USA ígéretet tesz a segítségre, amelyet később nem tart be.
A Kossuth téren zajlik le a forradalom egyik kulcsjelenete, ekkor szimbolikusan ledöntenek egy vörös csillagot. Ezután a Zsinagóga és a Kossuth-szobor közötti területen a pécsi és a Pécs közeli amatőr néptánc együttesek bevonásával egy mozgásszínházi produkciót láthatnak az érdeklődők, melynek koreográfusa Hágen Zsuzsa.
A megemlékezők a 48-as tér felé veszik az irányt, ahol egy rövid sorban állás után mindenki elhelyezhet egy szál virágot, koszorút, gyertyát az emlékműnél. Mint a szervezőktől megtudtuk, sem szervezett koszorúzás, sem ünnepi beszéd nem lesz, minden egyén és társadalmi szervezet főhajtással emlékezhet az 1956-os hősökre.