A városvezetés a korábbi kilencről ötre csökkentette a bizottságok számát, a testületeket át is alakították, összevonták, egy újat is létrehoztak. Az új bizottságok munkájáról kérdeztük a minap megválasztott elnököket.
A közgyűlés mellett öt grémium dolgozik, a „legfiatalabb” a Természet- és Erőforrás Fejlesztési Bizottság, amelyet Kővári János vezet majd. A képviselő szerint azért volt létjogosultsága a bizottság létrehozásának, mert az ÖPE-nek nagyon világos környezetvédelmi, s természeti-erőforrás elgondolásai van.
A bizottság feladata lesz feltárni környezetiparban rejlő lehetőségeket, ugyanakkor a munkának egy környezet- és energiatudatos gondolkodást elősegítő vonulata is van. Mint mondta, szeretnének abban is szerepet vállalni, hogy a különböző civil szervezetek, az egyetem, vagy az iparkamara közvetlenebbül vegyen részt a város életében.
A korábban két önálló testületből összevont Kulturális és Oktatási Bizottságot Hoppál Péter irányítja. Szerinte a városi közgyűlésben új strukturális elemként megjelenő grémium az oktatási és közművelődési feladatok mellett civil szervezetek, egyházak kulturális vonatkozású programjaival, tevékenységeivel is foglalkoznak majd.
Az elnök szerint széles körű tevékenységet szeretnének ellátni, s ezért is fontos, hogy kormánypárti és ellenzéki képviselők is dolgoznak majd benne. Hozzátette: a következő esztendőben rendkívül komoly átalakításokat kell végrehajtaniuk a kulturális intézményszférában, amelyet az Európa Kulturális Fővárosa programban felhúzott létesítmények megléte indokol. A működtetés szempontjából optimális struktúrára van szükség, de az átszervezések nem lesznek egyenlőek az automatikus összevonásokkal, s az ésszerűség lesz az elsődleges szempont.
A Pénzügyi, Gazdasági Bizottságot Trombitás Károly vezeti. Mint mondta, az ő felvetése alapján döntöttek az összevonás mellett, hiszen a korábbi költségvetési és gazdasági bizottság közel 70 százalékban ugyanazokat az előterjesztéseket tárgyalta meg. A pénzügyi bizottság pedig mindössze hétszer ülésezett 2010-ben, sokszor a költségvetésről, annak végrehajtásáról mondott véleményt, vagy az ellenőrzési osztály által az intézmények munkájáról készült beszámolókról.
Ezen dokumentumokat pedig az új testület fogja majd véleményezni. Elmondta azt is, hogy más nagyvárosokban sem működik a pénzügyi mellett költségvetési bizottság is. Mint mondta, az idei évre tervezett költségvetés tartható lesz, de szükséges átalakítani a gazdasági társaságok működését a hatékonyabb, gazdaságosabb munkavégzés és a polgárbarát szolgáltatások kialakítása érdekében.
A városi testületben először foglal helyet Moór Eszter, ő a Népjóléti és Sport Bizottságot irányítja majd. Mint mondta, a működés tekintetében nem lesz változás, de a sportkoncepció terén, a lakásgazdálkodás és a szociális ellátások területén is vannak átgondolandó kérdések.
Az elnök szerint az önkormányzat anyagi forrásainak figyelembevételével kell a szociális lakásrendszert átalakítani, a lakásokhoz való hozzáférés lehetőségeit felülvizsgálni, újragondolni. A tömegsport tekintetében is aktív szerepvállalás kell annak érdekében, hogy minél szélesebb körben részesülhessenek a városlakók a sportolási lehetőségekből.
A Városfejlesztési és Kommunális Bizottságot vezető, szintén első ízben képviselővé választott Oszoli Dénes szerint a feladatait illetően két különálló testület munkája egyesült, s mivel korábban voltak átfedések a két grémium tevékenysége között, az új felállással időt és pénzt takarít meg a város.
A bizottsági munkáról szólva elmondta: az utak, a közterületek és a középületek állapota meghatározza város „élhetőségét”, s ezeket a területeket kell kézben tartaniuk, fejlődési pályára állítaniuk. A sikeres homlokzat-felújítási programot mindenképpen folytatják, s az elnök fontosnak tartja a műemlékek, az épített örökség megóvását, s ennek érdekében egy műemlékvédelmi koncepciót kívánnak kialakítani. Ugyanakkor a parkok, zöldterületek fejlesztését is egységes elgondolás mentén kell megvalósítani az élhető város kialakítása érdekében – emelte ki.