A spájzban vagy a konyhai szekrényben vizslatva biztosan találunk olyan élelmiszereket, amelyeknek bár már lejárt a felhasználási idejük, mégis felhasználnánk a vacsorához. De még a multikban is találunk elkülönített részt a hamarosan lejáró élelmiszereknek, ezért utánajártunk, hogy mennyire kell komolyan vennünk a feltüntetett dátumokat.
Csak azért kidobni egy tökéletes állapotban levő élelmiszert, mert az eltarthatósági idő azt parancsolja nekünk: pazarlás! Ezért legyünk körültekintőek, járjunk utána, és hallgassunk a józan eszünkre, ha elkezdjük szanálni a hűtő vagy a spájz tartalmát. Segítünk, hogy miként tud eligazodni a legkönnyebben!
A fogalmak hálójában
Vági Zsolt, a a Nemzetközi Táplálkozástudományi Intézet szakembere szerint ha az élelmiszerek romlandóságát nézzük, akkor két fogalmat érdemes belevésnünk az emlékezetünkbe, ezek pedig a fogyaszthatósági határidő és a minőségmegőrzési időtartam. Az előbbi a gyorsan romló élelmiszerek fogyaszthatósági határideje, utóbbi pedig az az idő, ameddig az élelmiszer a tulajdonságait, helyes tárolási körülmények között maradéktalanul megtartja. Vagyis ha a minőségmegőrzési dátum lejár, az csupán annyit jelent, hogy bár kicsit veszíthet a frissességéből, teljességgel fogyasztható még a termék. A fogyaszthatósági határidőt azonban nem tanácsos félvállról venni!
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület szerint vannak olyan élelmiszerek, amelyeken nem szükséges megjelölni minőségmegőrzési időt. Ezeknél a termékeknél nem érdemes azon problémáznunk, hogy vajon fogyaszthatók-e még, ugyanis biztosan nem lesz semmi bajuk. Ezek az élelmiszerek a következők:
- friss gyümölcsök és zöldségek
- borok, likőrborok, pezsgők
- a 10 vagy annál több % alkoholt tartalmazó italok
- üdítőitalok, gyümölcslevek
- sütőipari termékek és cukrászsütemények
- ecet
- étkezési só
- szilárd halmazállapotú cukor
- édesipari termékek
- rágógumi
- egyedi adag jégkrémek
Amiket bátran fogyaszthatunk!
Egy brit ételszakértő, Joanna Blythman azonban még azt is megkockáztatja, hogy bemutassa azokat az ételeket, amelyek még a fogyaszthatósági idő lejárata után is fogyaszthatóak. Ilyen a csokoládé, amelyen maximum a kicsapódott, fehér színű kakaóvaj zavarhat meg, de a kemény sajtok is, például a cheddar, amik még tökéletesen jók a fogyaszthatósági idő lejárata után is.
A szakember ide sorolja még a rágcsálnivalókat, a csipszet és a kekszeket is, amelyek maximum a minőségükből veszíthetnek, szervezetünkre nem jelentenek veszélyt. Ugyanígy a száraztésztától se óvakodjunk lejárati idő után, és a kenyeret is eltehetjük későbbre, méghozzá a fagyasztóba! Végül, de nem utolsósorban a konzerveket, ha megfelelő körülmények között sötétben és hűvösben tároltuk, bőven fogyaszthatjuk még a megjelölt dátumok után is.
[box title=”Mindig mindent ellenőrizzünk!” box_color=”#6193cc”]
De ahogy a puding próbája az evés, minden olyan terméket, amelynek lejárt az eltarthatósági ideje vagy a minőségmegőrzési ideje, először szagoljuk meg, nyomkodjuk és kóstoljuk meg, hátha már az érzékszerveinkkel meg tudjuk állapítani, hogy valami nem stimmel. Persze ez a vizsgálat ajánlott akkor is, ha a dátumok szerint még semmi baja a terméknek, biztosan mindenki találkozott már olyan esettel, amikor a csomagolás azt ígérte, hogy minden rendben, kibontás után viszont közel sem volt így![/box]