14 C
Pécs
kedd, november 26, 2024
KezdőlapHírzónaA britek durvulnak a menekültügyben

A britek durvulnak a menekültügyben

Börtönbüntetéssel sújtja a brit kormány a jogcím nélküli bevándorlók illegális munkavállalását, a munkaadók pedig elveszíthetik működési engedélyüket és be is zárathatják üzletüket.

A bevándorlást szigorító törvénytervezet legújabb elemeként kedden ismertetett intézkedéssel kapcsolatban James Brokenshire bevándorlásügyi államtitkár közölte, akár fél év szabadságvesztést és pénzbüntetést kaphatnak azok a bevándorlók, akik illegálisan vállalnak munkát Angliában és Walesben.

Munkaadóik – főként a házhoz szállító éttermek és üzletek, a pubok, valamint a taxis cégek – pénzbírságra számíthatnak, de akár engedélyüket is megvonhatják és elrendelhetik, hogy 48 órára zárjanak be. A munkáltatóknak igazolniuk kell, hogy ellenőrizték alkalmazottaik státusát. Súlyos visszaélések esetén a munkaadók akár ötévi börtönbüntetésre számíthatnak.

David Cameron kormánya már a májusi parlamenti választások után bejelentette, hogy bűncselekménnyé nyilvánítja a jogcím nélküli bevándorlók illegális munkavégzését. A nekik folyósított bér bűncselekményből származó jövedelemnek minősül majd, amelyet a brit hatóságok a törvénytervezet értelmében lefoglalhatnak.

Bűncselekménnyé akarják nyilvánítani azt is, ha a brit munkaközvetítő ügynökségek csak külföldön toboroznak munkaerőt, anélkül, hogy ezeket az állásokat Nagy-Britanniában, angol nyelven is meghirdetnék.

Szigorítják a lakásbérlést is, a bérbeadóknak ellenőrizniük kell, hogy a bérlőnek van-e tartózkodási jogcíme, és ha nincs, ki kell lakoltatni őket. Amennyiben nem ellenőrzik, pénzbírsággal, de az eddigi két év helyett akár ötévi szabadságvesztéssel is sújthatják őket.

Augusztus elején bejelentették, hogy ősztől fokozott munkaügyi ellenőrzéseket hajtanak végre, az éttermek és üzletek mellett elsősorban az építőiparban és a betegellátásban.

„Legyen egyértelmű: ha valaki illegálisan tartózkodik az országban, mindent meg fogunk tenni, hogy ne tudjon dolgozni, lakást bérelni, bankszámlát nyitni vagy jogosítványhoz jutni. A kormány továbbra is azon van, hogy megszüntesse a visszaéléseket, és olyan bevándorlási rendszert dolgozzon ki, amely a brit nép és azok érdekeit szolgálják, akik betartják a szabályokat” – hangoztatta James Brokenshire.

A kormány határozott álláspontja, hogy az intézkedések a bevándorlók javát is szolgálják, ugyanis így akarják elejét venni annak, hogy akár a lakástulajdonosok, akár a munkaadók visszaéljenek kiszolgáltatott helyzetükkel.

A törvénycsomag ősszel kerül a parlament elé, és célja, hogy Nagy-Britannia a jelenleginél kevésbé vonzó célországa legyen a bevándorlóknak. A brit kormány le akar számolni azzal a hittel, hogy a szigetországban könnyedén munkához lehet jutni.

„Az utcák nincsenek arannyal kikövezve” – mondták többször is a konzervatív kabinet tagjai, köztük Theresa May belügyminiszter az elmúlt hetekben.

A kormány kemény retorikája ellenére a statisztikák azt mutatják, hogy bár az illegális bevándorlás nő, Nagy-Britanniában 2015 első három hónapjában feleannyi, 752 feketemunkást füleltek le bejelentések alapján, mint az előző év azonos időszakában, amikor 1452 őrizetbe vétel volt. Az illegális munkavégzésért kiszabott pénzbírságok száma is csökkent: a 2010 áprilisával zárult évben, a toryk hatalomra jutása előtt még 2339 alkalommal róttak ki büntetést. Az azt követő évben 1899, 2012-2013-ban viszont csak 1270 bírságot szabtak ki. Az elmúlt öt évben mindössze 85 munkaadót állítottak bíróság elé, amiért illegális bevándorlókat foglalkoztattak. Az ugyanezért bebörtönzött munkáltatók száma a 2009-es 35-ről 2013-ra négyre esett.

Nagy-Britanniában a becslések szerint 1,1 millió illegális bevándorló él. A szigetországot Franciaországgal összekötő Csatorna-alagút francia oldalán mintegy 3-5 ezer menekült gyűlt össze arra várva, hogy embercsempészek segítségével átjusson a brit oldalra.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő