Szemléletváltásra van szükség a város és a Mecsek tisztaságának megőrzése érdekében. A városban, és főleg a belvárosban még több kis szemeteskuka talán javítaná a helyzetet, viszont rontaná a városképet, a Mecsekben pedig pont, hogy nincs szükség a kukákra, ugyanis azok nagyobb gondot okoznak, mint hinnénk.
Pécs nem kifejezetten szemetes-koszos város, de ahhoz, hogy a jelenlegi tisztaságot meg tudjuk őrizni – és ahhoz, hogy javítani tudjunk rajta –, át kellene gondolunk pár fontos dolgot.
Nézzünk először pár számot. A Biokom NKft.-től megtudtuk, hogy Pécsen az olyan közterület-takarítási munkák, mint például a burkolatseprés, a hulladékgyűjtés, a parki hulladékgyűjtők ürítése és a buszmegállók takarítása során a nyári időszakban átlagosan havi 42 tonna hulladékot gyűjtenek össze és szállítanak el a városból, a téli időszakban ez a szám jóval kevesebb, összesen 26 tonna.
Lóczi Szidónia, a Biokom sajtófelelőse elmondta, hogy a Széchenyi térről nyáron havonta átlagosan 2,5 tonna, télen pedig 1,6 tonna szemetet szednek össze, gyűjtenek be. A természetvédelmi közterületeken is van dolga a cégnek bőven, hiszen a Szent István téren nyáron havonta 2 tonnát, télen pedig havonta fél tonna szemetet lapátolnak fel, míg mondjuk a Tettyén nyáron fél tonnát szednek össze havonta, télen viszont csak havi 200 kilogrammot.
Ezek a számok lehetnének jóval kisebbek is, ha jobban odafigyelnénk a tisztaságra. Lóczi Szidónia kifejtette, hogy a szemetelés visszaszorítása érdekében a Biokom köztisztasági munkatársai folyamatosan seprik össze a közterületen eldobált szemetet, még állandó ügyeletet is fenntartanak. Javíthat a helyzeten, hogy a városi közterületeken még több kis kukát helyeznek el, ez folyamatos is Kertvárosban és Uránvárosban, viszont gyakran csúnyán rontja a városképet.
A szemetesek fogyóeszköznek számítanak, ugyanis a bizonyítási vágytól hajtott fiatalok, a buliba induló és onnan távozó egyetemisták, a részegek és a vandálok valamilyen megmagyarázhatatlan és sajnálatos indokoktól vezérelve sorra teszik tönkre ezeket a kukákat. Vannak, akik lerúgják azokat, vannak, akik megrongálják vagy felgyújtják őket, de az is előfordul, hogy csak ellopják némelyiket.
Lóczi Szidónia hozzátette, hogy Pécsen havi szinten átlagosan 50 ilyen kisméretű utcai szemetest javítanak meg, vagy cserélnek ki újabbra. A szemetelést és a rongálást azonban a kukák pótlása-javítása nem tudja megelőzni, hiszen az ilyen magatartást és mentalitást az emberek otthonról, baráti társaságukból és egyéb szociális közegből hozzák magukkal.
A mecseki parkerdők tisztán tartása esetében más a helyzet. Nagy Gábor, a Duna-Dráva Nemzeti Park Dombvidéki Területi Osztályának vezetője lapunknak elmondta, hogy egy komolyabb szemléletváltásra mindenképp szükség lenne a helyi társadalomban ahhoz, hogy a parkerdők – például a Mandulás vagy a Remeterét – tisztaságán javíthassunk. A lényeg az – folytatta –, hogy akármilyen furcsa is, ne használjuk a mecseki és a parkerdei kukákat. Amit az erdőbe viszünk azt vigyük is vissza – mondta –, ugyanis a kukákban hagyott szemetet az erdei vadak széthordják, a számukra ártalmas ételeket és tárgyakat megeszik.
Ha nem a rókák viszik szét az erdőben a szemetet, akkor meg a szél fújja ki a telepakolt kukákból. A szemétszedés- és gyűjtés, az erdőkarbantartás költséges és munkaerő-igényes munka, amit meg lehetne előzni azzal, ha nem hagynánk semmit magunk után az erdőben, csak a lábnyomunkat.