Több százan vettek részt a Remény Útján, amelyet a 71 éve történt délvidéki mészárlás emlékére rendeztek Pécsen. A Kossuth térről induló menet a Kálvária-dombra gyalogolt, ahol diákok és idősek egyaránt lerótták tiszteletüket az áldozatok előtt.
Délvidéki mészárlások néven íródott a történelemkönyvekbe az a 1944/45 telén lezajlott véres tömegirtás, amelyet a jugoszláv kommunista csapatok és a vajdasági szerb partizánok követtek el a többségében magyarok, németek és horvátok lakta helyi települések lakosai ellen. Pécsen csütörtökön erre emlékeztek a Rákóczi Szövetség szervezésében.
Barkóczi Csaba, a szövetség tagja közölte, január 23-án lesz 71 éve annak, hogy 4000 délvidéki csurogi magyart koncentrációs táborokba hurcoltak, illetve megöltek.
A történészek szerint a gyilkosságokat etnikai alapon, brutális kegyetlenséggel követték el, több tízezren estek áldozatul a népirtásnak. A kommunista csapatok kirabolták, kínozták, karóba húzták, megnyúzták, megalázták a helyi magyar, német és horvát lakosokat, a nőket megerőszakolták, a gyermekeket, csecsemőket megölték. Az áldozatok testét árkokba, csatornákba, dögkutakba, jobb esetben jelöletlen tömegsírba dobálták. Az áldozatok számát 20-50 ezer főre becsülik. A gyilkosokat később bíróság elé állították, és halálra ítélték.
Barkóczi Csaba elmondta, a folyamatos erőszakos asszimilációs kísérletek ellenére a szerbiai magyarság csodával határos módon megmaradt, fel tudott állni és létezik, azért, mert létezni akar és ezért minden téren kötelességünk támogatni őket.
Dr. Őri László, Pécs alpolgármestere beszédében felhívta a figyelmet az összefogásra, mert anélkül nem maradhat fenn a nemzet. Ha egy nemzetként, határokon is átívelve összefogunk, Magyarország nem lehet prédája semmilyen idegen hatalomnak, ideológiának.
– Az elmúlt év történései bizonyítják, hogy Európa népei közül először mi, magyarok ismertük fel a veszélyt, ami ma fenyegeti kontinensünk nemzeteit, a keresztény kultúrát. Ez nem véletlen. Mert a történelmünk már megtanított bennünket, magyarokat, hogy felismerjük a hódítás különböző formáit, ami napjainkban a modern népvándorlás, a migráció társadalmi – kulturális – gazdasági köntösében jelentkezik – fogalmazott Pécs alpolgármestere.
Hozzátette: a magyarokat nem téveszti meg sem nyugat, sem kelet. „A mi iránytűnk: nemzeti létünk, szuverenitásunk. Ez a mi erőnk és ez a mi önvédelmünk is, ha kell” – jelentette ki.
Mindennél fontosabb a megbékélés, de felejtenünk sem szabad, fontos, hogy a következő nemzedékek is ismerjék a múltat – tette hozzá.
A Remény Útja számunkra egy olyan utat jelent, mely egy erős, gazdag és békés ország felé visz Európa közepén – tette hozzá az alpolgármester.