Sétálgatva a pécsi köztemetőben bőven akad olyan név, amely ismerősen cseng a pécsiek számára a közéletből. Nemcsak a közelmúlt jelentős alakjai, hanem történelmi nagyságok is feltűnnek a sírok között, akik mellett gyakran elhaladunk, holott lehet, hogy éppen szeretteink mellett nyugszanak, pár méterrel odébb.
Habár egy temető nem hasonlítható egy napsütötte, vidám tavaszi parkhoz, azért érdemes néha egy sétát tenni, hiszen sok-sok ismert személy nyugszik itt, akikre érdemes emlékezni. Mi is tettünk egy sétát, hogy felkeressük a pécsi nagyokat.
A teljesség igénye nélkül most bemutatjuk néhányukat.
Csorba Győző (1916-1995)
A pécsi költő és műfordító nevét immár utca mellett a városi könyvtár is viseli. Nyughelyén különféle mértani formák helyezkednek el a síron, amire rávésték aláírását is.
Nendtvich Andor (1867-1951)
1906-tól 1936-ig volt a város első embere a pécsi politikus. Újjáépíttette a várost az első világháború során, és sikerült elérnie, hogy a pozsonyi egyetemet Pécsre költöztessék – ezek a legfőbb eredményei. Családi sírhelyen nyugszik, a főbejárathoz közel.
Angster József (1834-1918)
A legendás orgonakészítő mester is családjával együtt pihen. Könnyű azonosítani őt, hiszen sírját orgonasípok díszítik.
Tüskés Tibor (1930-2009)
A neves irodalmár sírja is egyszerű, nem hivalkodó.
Aidinger János (1846-1906)
Aidinger Pécs polgármestere volt 1875-tól 1896-ig. Vezetése alatt többek között kiépítette a város vízhálózatát, megépíttette a Pécsi Nemzeti Színházat. Gyönyörű, magas síremlék, magasztos szobor jelzi helyét.
Grastyán Endre (1924-1988)
A híres pécsi orvos, egyetemi tanár, kutatóprofesszor síremlékét saját szobra jelzi, lábainál egy macska ül. Ha keresésére indulunk, nem nehéz rábukkanni.
Berze Nagy János (1879-1946)
A nemzet egyik legnevesebb néprajzkutatója családja körében nyugszik, egy régimódi koporsóban. Az ő nyughelyére is könnyen rátalálunk az egyik parcella legszélén, sarkán helyezkedik el.