Repülőjegyet keresni kínkeserves meló, de mi megpróbálunk könnyíteni a dolgon. Főleg, hogy jön a szép meleg tavaszi idő, ami kedvez a világjáró pécsieknek.
Ha szeretnénk venni egy drága, de jó tévét, mit teszünk? Megnézünk egy szakajtóra való honlapot, és benézünk a legtöbb boltba, hogy informálódjunk az kiszemelt készülék áráról. Ha repülőjegyet keresünk, nagyjából ugyanez a helyzet, bár némileg talán tovább tart, és frusztrálóbb is tud lenni a dolog a temérdek lehetőség miatt.
Egy olcsó repülőjegy viszont megéri a fáradalmakat, épp ezért érdemes áttekinteni, hogy milyen módszerekkel és milyen honlapok segítségével lehet a legkevésbé húzós áron hozzájutni a kívánt jegyekhez.
Ne csak egy helyen keresgéljünk!
Minél több repjegy-kereső oldalt bogarászunk át, annál több esélyünk van meglelni a legkedvezőbb árakat. Rengeteg ilyen oldal létezik, de mivel a cél a lehető legolcsóbb jegy felkutatása, ezért érdemes szűkíteni a kört a Kayakra, a Skyscannerre, és a Momondóra, mivel ezek az oldalak – sok hasonló keresővel szemben – a fapados járatokat indító cégek árait és menetrendjeit is figyelik a nagy cégek mellett. A hazai Pelikán.hu ilyet például nem tud.
Általában a Skyscannerre szoktak a legtöbben hagyatkozni, de hiba lenne kedvencet választani, hiszen a „szép” ebben az egészben az, hogy eltérő helyekre, eltérő időpontban hol az egyik, hol a másik oldal lesz a nyerő, mivel nem feltétlenül ugyanazokat az ajánlatokat találják meg. Fontos tudni, hogy ha már leszűkítettük a kört egy-két légitársaságra, azoknak a honlapját érdemes felkeresni, hátha találunk eldugott akciókat, vagy valamiért megmagyarázhatatlanul olcsó (igen, van ilyen) jegyeket célállomásunk felé.
Alapszabály továbbá, hogy az oldalak által kiadott utak árára szűrjünk rá, állítsuk őket olcsósági sorrendbe – ha ezt egy oldal nem engedi, azt felejtsük el. Előfordulhat, hogy a legolcsóbb jegyekkel hosszú várakozási- és átszállási idő jár (vagy ami még rosszabb: sok átszállás), esetleg némi reptéren alvás. Magunknak kell tudni, hogy mi az, amit bevállalunk a gazdaságosság szellemében, és mi az, amit nem.
Legyünk rugalmasak
A Skyscanner és a Momondo találatait „személyre is szabhatjuk”, tehát ha találnak egy egész baráti árú utat egy adott légitársasággal, akkor érdemes szétbontani azt, és megnézni, hogy egy másik légitársaság oda- vagy visszafelé tud-e jobb áron repülni? Ha igen, akkor viszont azt kell letisztázni, hogy mikor érjünk a reptérre és mennyi időnk legyen átszállni, ugyanis egyik cég sem fogja megvárni a másik cég valamiért éppen késve érkező gépét. Lehetőleg próbáljuk meg elkerülni a reptéren éjszakázást, de egy óránál is legyen több időnk. Győződjünk meg arról is, hogy az a gép, amire átszállunk, arról a reptérről induljon, ahova érkeztünk – hatalmas szívás, ha ez nem így van.
Érdemes figyelni a fent említett oldalak napi ajánlatai mellett a heti, vagy a havi áraikat is – már ha nincs konkrét, megváltoztathatatlan repülési dátumunk kitűzve. A Skyscanner és a Momondo akár egy egész hónap, vagy az egész év árait is megmutatja, a Kayak viszont csak 7 napot. Ha nem sürgős az út, foglalhatunk így akár hónapokra előre is jegyet. De ott van még a Liligo is, melynek erőssége pont az, hogy az elkövetkező hónapra tud előrejelzéseket mutatni a jegyárak átlagos csökkenését vagy növekedését illetően.
Nem feltétlenül kell Budapestről repülni a célállomásunk felé csak azért, mert közel van. Simán előfordulhat ugyanis, hogy Bécsből, Prágából, vagy bármelyik közeli nagyvárosból olcsóbb jegyet találunk célunk felé. Azt viszont be kell kalkulálni a kalandba, hogy ezekre a külhoni repterekre el is kell jutni – ha ezzel az úttal a túra drágább lenne, mint egy budapesti repjegy, akkor nem éri meg a dolog.
A rugalmasságnak is van persze határa. Ha tudjuk hova akarunk menni és milyen hozzávetőleges időintervallumban, akkor ha találunk a „követelményeknek” megfelelő, olcsó jegyet, csapjunk le rá a lehető leggyorsabban, ugyanis a repülőjegyek ára kategóriákon belül (első osztály, turista, business) is változhat a foglalások idejétől függően.