Madárbarát tanösvényt és iskolai zöld közösségi teret adtak át a Duna-Dráva Cement Kft. Zöld Megoldás-pályázatának támogatásából. Pécsen a Bánki Donát utcai Általános Iskola megújult udvara a környezeti nevelést segíti, míg a szavai óvoda madárbarát tanösvénye a természet értékeire irányítja a legkisebbek figyelmét.
A DDC Zöld Megoldás-pályázat minden évben lehetőséget biztosít a települési környezet fejlesztésére a közösségük felé elkötelezett nonprofit szervezetek és oktatási intézmények számára. A tavaly őszi pályázati időszakban rendhagyó módon nemcsak a Beremendi és a Váci Cementgyár vonzáskörzetében élőknek adott lehetőséget a DDC, hogy megvalósítsák zöld elképzeléseiket, hanem a pécsieknek és a Pécs környékén élőknek is. Itt 1,5 millió forintra pályázhattak zöld megoldásokkal, míg Beremend és Vác esetében 3-3 millió forintra.
A zsűri a 2015-ben beérkezett színvonalas pályaművek közül azokat a pályamunkákat ítélte a legjobbnak, amelyekben leginkább támogatják a helyi közösségek környezettudatos életmódját és kreatívan járulnak hozzá a természet védelméhez.
A nyertes projektek közül kettőt 2016. június 1-jén adtak át. A szavai óvoda udvarán madárbarát kertet hoztak létre olyan eszközökkel, amelyekkel a gyerekek megismerhetik a körülöttünk élő madárvilágot, megfigyelhetik az életmódjukat, viselkedésüket, emberekhez való viszonyukat. Az ünnepélyes átadón Müller Ádám a DDC műszaki vezérigazgató-helyettese kiemelte: „A Szavai Óvoda projektjének célja, hogy elősegítse a környezettudatos, egészséges életmódra nevelést, a természet értékeinek, szépségének felfedezését, megbecsülését. Reményeink szerint ez hozzájárul ahhoz, hogy a természeti környezetet tisztelő és szerető felnőttek váljanak a gyermekekből.” A madárbarát tanösvény kialakítását 500 000 Ft-tal támogatta a vállalat.
Szintén 500 000 forintot nyert a Bánki Donát utcai Általános Iskola Gyermekeinkért Alapítványa, hogy az iskola udvarán megvalósíthassa a környezettudatos nevelést elősegítő zöld közösségi kertet. A beruházás során elkészült mini kerteket a gyerekek fogják gondozni, zöldséget, gyógy- és fűszernövényeket, valamint virágokat nevelnek közösen, korcsoportonkénti munkamegosztással. „A küldetésünk az volt, hogy megvalósuljon az iskolában a környezettudatos nevelés, a környezetet zöldebbé, élhetőbbé tegyük a lombosokkal a nyári, az örökzöldekkel a téli időszakban, ezek gondozásával pedig segítsük a korosztályok közötti munkamegosztás megtapasztalását, a közösségek összekovácsolását. Fontos cél az iskolaudvar több irányú hasznosítása, mint például a szabadidős, sport, tanulási és nevelési tevékenységek, valamint az udvar vonzóvá tétele a leendő kisiskolások és szüleik számára” – mondta el beszédében Jakabosné Molnár Zsuzsanna, projektvezető.
Előzmények
A Duna-Dráva Cement Kft. 2011 szeptemberében hirdette meg először a DDC Zöld Megoldás-pályázatot, olyan fejlesztések és programok támogatására, amelyek a közösségi terek, valamint a helyi infrastruktúra környezettudatos működtetését és hatékonyabb hasznosítását a környezettudatosabb életre, illetve a természeti környezet megismerésére ösztönző nevelést segítik elő.
A pályázatokat elbíráló zsűri felkérése során a vállalat azt tartotta szem előtt, hogy a gyárak vonzáskörzetében élő és dolgozó, elismert, hiteles szakértők döntsenek a pályamunkákról és a támogatások odaítéléséről.