-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapAbszolút NőPécsi sikertől volt hangos Sanghaj

Pécsi sikertől volt hangos Sanghaj

A PTE fiatal építész hallgatója közel kétszáz, különböző országokból érkezett fiatal nevezőt lekörözve nyert első helyezést egy pályázaton Kínában. Hatalmas megtiszteltetésnek érzi a sikert, karrierje azonban még csak most kezdődik. Interjú Sághegyi Adéllal.

– Melyik fajta vagy: aki mindig is építész szeretett volna lenni, vagy aki sodródott az árral?
– Azt hiszem az első. Édesapám kivitelezésben dolgozott, így rengeteg építkezésen jártam, emellett sokat legóztam – ahogy talán a legtöbb építész. Szerettem a rajzórákat és jártam művészeti szakkörökre is, így már régen tudtam, hogy ez az a terület, amiben otthonosan érzem magam.

– Ha jól tudom, nem Pécsett születtél. Mi vonzott városunkba?
– Kaposváron születtem, majd középiskola után Budapestre jelentkeztem a Szent István Egyetem építészmérnök alapszakára. Ott azonban nem találtam meg a számításaim. Úgy döntöttem, hogy újra jelentkezem, ezúttal a Pécsi Tudományegyetemre, szintén ugyanerre a szakra. Más módszerekkel, barátságosabb és befogadóbb magatartással találkoztam, ami nagyon megtetszett.

sághegyi laura adél, hl01

– Hogyan jött a kínai lehetőség?
– Októberben egyik oktatóm, dr. Kósa Balázs megkeresett, hogy az iColor Építészeti Design Pályázatra keresnek hallgatókat, akiket méltónak tartanak indulni. Egy korábbi tervemmel, a BSc-s diplomamunkámmal nevezhettem a pályázatra. A beküldött anyag mellé kértek bemutató videókat is, majd jött egy hónap csend a zsűri részéről. November elején érkezett a hír, hogy a kínai zsűri négy másik pályázóval karöltve az én tervemet választotta ki a második körös elbírálásra, amely során Sanghajban kell prezentálni a terveket.

– Alaposan ledöbbenhettél.
– Gondolhatod. Első dolgom volt, hogy minél több információt gyűjtsek a pályázatról az interneten, de csak kínai nyelvű honlapokba futottam. Annyit tudtam, hogy ezen a nívós rendezvényen négy másik pályázóval állhatok majd a közönség és a zsűri elé, és mindössze 15 percem lesz a terveim szemléltetésére.

– Mi volt a legnagyobb megpróbáltatás a verseny során?
– Előre leszögezték a szervezők, hogy a 15 perces prezentációs időt szigorúan fogják venni. Eleve nehéz volt az amúgy 160 oldalas tervemet 15 percbe sűríteni, azzal azonban nem számoltam, hogy a negyed óra fele azzal fog elmenni, hogy a mellettem álló tolmács minden mondatomat fordítja majd. Így sajnos az előadásom egy részét nem tudtam bemutatni a közönségnek. Emiatt csalódott is voltam.

saghegyi2

– Azt mondhatjuk, hogy ennek ellenére te győztél!
– A körülbelül háromszáz főből álló közönség egy mobilos applikáción keresztül szavazhatott ránk, majd a szakértő zsűri is szavazott úgy, hogy egy virágfüzért akasztottak annak a nyakába, akikre leadták a voksukat. A két szavazás eredményeképp lettem első helyezett. A neves kínai építészek hosszasan méltatták a munkámat, sajnos kínaiul, fordítás nélkül. Így egy szót sem értettünk az értékelésükből.

– Beszéljünk a munkádról. Hogyan néz ki egy Kínában nyertes pécsi terv?
– A feladatot először egyetemi tanulmányaim során kaptam: olyan épületet kellett terveznünk, amely a pécsi Vince utca – egykor 19. századi kézművesek utcája – hangulatát kelti életre, korunkbeli funkcióval és indokoltsággal. Én a Vince utca 2. alá terveztem egy fémszobrász műhelyt, amellyel szerettem volna felhívni a figyelmet a pécsi szobrászkultúrára. Később alapszakos diplomadolgozatom témájának is ezt az épületet választottam, így tervem tovább csiszolódott.

[su_slider source=”media: 349397,349398,349396,349395,349393,349394″ limit=”100″ width=”720″ height=”460″ title=”no”]

Ez tulajdonképpen egy három épületből álló szobrászműhely, amely a környező műemléki épületekhez igazodik mind magasságában, mind kialakításában. Terveztem két összeszerelő műhelyt nagy belmagassággal, az egyiket szerelőgalériával, a másikat egy 11 méter magas szerelőtoronnyal alakítottam ki, a legkisebb pedig egy szeparált pihenőépület. Az udvarban található szoborkert is, ahonnan közelebbről tekinthetik meg a látogatók a műhelyben zajló folyamatokat.

– Ez a terv egyébként több díjat is nyert, ha jól tudom. Melyek ezek?
– Igen. Nyertem Breuer Marcell diplomadíjat, az Építéstudományi Egyesület Diplomadíját, a Fiatalok Feketén Fehéren pályázaton lett kiválasztott munka, valamint a Prefa, s Fémlemez Burkolatok Pályázatán lettem első helyezett ezzel a tervvel hallgató kategóriában.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő