Sokszor érte az a vád a Mecsekben száguldozó extrém bringásokat és hegyikerékpárosokat, hogy tönkreteszik a hegyi útvonalakat, a növényzetet, és veszélyeztetik a turistákat is. A bringások szerint a probléma sokkal árnyaltabb.
Itt a tavasz, nemsokára kivirágzik a város és a Mecsek, megindulnak a hegyre a turisták, valamint a downhill-bringások is. A hegyről lefelé száguldó extrém-kerékpárosok meg is kapják, kapták, hogy rendszeresen kárt okoznak a Mecsek ösvényein, flórájában és faunájában, sőt, állítólag a turisták is veszélyben vannak miattuk. De vajon mit szólnak ehhez a pécsi bringások?
Matisa Zoltán, a PSN Zrt. hegyikerékpáros szakosztályának versenyzője szerint tény, hogy a bringások koptatják az ösvényeket és elősegítik a talaj romlását, de hangsúlyozta, hogy az erdőben élő vaddisznók még nagyobb kárt tesznek a földben és a növényzetben.
Mindemellett a bringások közel sem okoznak akkora kárt, mint a Mecsekben túrázók, akik rendszeresen szemetelik tele a hegyoldalt, vagy esetleg azok, akik a Dömörkapu és a Misina tető között sétáltatják kutyáikat, ami „aknamezők” kialakulásához vezetett.
– Többek között mindezért nem voltunk közel fél éve a Mecsekben komolyabban edzeni, mert nem akarunk feszültséget a pécsiekkel, és nem akarunk problémákat az ott járőröző hatóságokkal, parkőrökkel, akik volt már, hogy azzal fenyegettek meg minket, hogy elkobozzák a bringáinkat – mondta a pécsi downhill-versenyző.
Volt ugyan egy nem hivatalos bringapálya, amit 1997 óta szinte zökkenőmentesen használtak a bringások a Mecseki Kisvasút felett – folytatta Matisa –, erre a nyomvonalra építettek pécsi biciklisek, de azt a hatóság nemrég elbontotta, szóval a versenyekre itt nem tudnak felkészülni.
– A Mecsekben a kerékpáros túraútvonalak inkább csak egy kényelmes vasárnapi tekerésre használhatók, annak viszont jók – mondta Matisa.
Persze ettől még a hobbi- vagy akár a profi bringások feljárnak a Mecsekre száguldozni. Pécsről és a környező településekről összesen 150-200 biciklis fordul meg a hegyen, akik közül bizony valóban vannak, akik figyelmetlenebbek.
– Sokan még csak nem is lassítanak, amikor elhúznak egy-egy túrázó mellett. Ez azt jelenti, hogy köszönni is elfelejtenek a turistáknak, ami simán udvariatlanság és konfliktusokhoz vezethet – mondta.
Rendben, de akkor hol tud ma Pécsen egy profi hegyikerékpáros edzeni? A PSN Zrt. downhill-versenyzője szerint leginkább sehol.
– A Szellemvárosban épült hivatalos bringapálya nagyon jó, de nem feltétlenül nekünk találták ki. Nekünk hegy kell, és olyan hegy itt nincs, ahol engedéllyel edzhetünk. Marad tehát az eplényi pálya, vagy Sopron, Kőszeg, Miskolc-Lillafüred, Szombathely, Zalaegerszeg és az ország számos pontja, ahol engedélyezett a downhill, vagy kimegyünk külföldre, például Mariborba, ahol nagyon profi pályák vannak – mondta Matisa Zoltán.