A kemoterápia szótól mindenkinek végigfut a hátán a hideg. Akkor inkább jöjjenek a biobogyók, teák, füvek és vitaminkapszulák. A szakemberek szerint viszont ez óriási tévedés. Ártani ugyan nem árthat, de ezek gyógyító hatása elenyésző. Az igazi gyógyulás hagyományos kezelés nélkül aligha sikerülhet.
Napjaink egyik legkegyetlenebb halálos betegsége a rák. Ellenszerét évtizedek óta kutatják a legkiválóbb orvosok a legjobb laborokban, mégis nagyon sokan esnek áldozatául. Mára már az időben diagnosztizált betegek kétharmada sikeresen gyógyítható a hagyományos orvoslás eszközeivel. Mégis rengetegen vannak, akik az alternatív módszerekre esküsznek, pedig azok nem hatásosak.
Dr. Mangel László pécsi onkológus, a PTE Onkoterápiás Intézetének igazgatója elmondta, mivel a rák alapvetően egy agresszív betegség, az orvostudománynak is komoly, sokszor agresszív módon kell küzdeni ellene.
– Jelenleg az orvostudomány háromféle módszerrel próbálja legyűrni a daganatos megbetegedéseket: sebészeti módszerrel, sugárterápiával és gyógyszeres kezeléssel. Mivel ezek komoly beavatkozások, nem meglepő, hogy mellékhatásokat is okozhatnak. Nagy probléma, hogy sokszor a betegek megrémülnek a kezelésektől és azok mellékhatásaitól, így az alternatív gyógymódokat választják, amiknek – bár sokan nem tudják – szintén vannak mellékhatásaik.
Mangel szerint mindenkiben megvan az igény az egyszerű, könnyed gyógymódok iránt, ezért fordulnak az alternatív, természetgyógyászati megoldások felé.
Az orvos szerint miután diagnosztizálták a kórt, mindenkiben felmerül az életmódváltás gondolata, ezért is fordulnak a természetgyógyászati szerek felé. Azonban annak a ténynek a valószínűsége, hogy ezek által meg lehet gyógyulni, minimális. Megvan rá az esély, de elenyésző. Ezzel szemben a hagyományos, nyugati orvoslás napjainkban a daganatos betegek kétharmadát véglegesen meg tudja gyógyítani – óriási a különbség tehát a két verzió között.
– Az életmódnak is nagy szerepe van a daganatok megelőzésében: ismert példa a dohányzás, aminek a káros hatása nem azonnali, 20-30 év múlva segítheti elő a daganat kialakulását. Az immunrendszer jelentősége is óriási a betegség leküzdésében, az pedig erősíthető különböző vitaminokkal, ásványokkal, növényekkel, gyümölcsökkel. De ezek alkalmazása sem jelenti a gyógyulás zálogát orvosi ellátás nélkül – mondta.
– Persze van, hogy az alternatív szerek és módszerek mögött jószándékú kezdeményezés áll és nem üzleti érdek – de ettől még ezrelékes annak az esélye, hogy eltüntetik a daganatot. Ha pedig bármilyen természetgyógyászati eredetű hatóanyagról bebizonyosodik, hogy jótékony hatása van, az előbb-utóbb a forgalomba is bekerül majd. Jó példa erre, hogy ma már sok, rutinszerűen alkalmazott kemoterápiás kezelés alapanyaga valamilyen fű-fa-cserje – mondta az onkológus.
– Szomorú, hogy évente csak itt, Pécsen, 10-20 beteget úgy vesztünk el, hogy még abszolút gyógyítható állapotban kerülnek be, de megijednek a kezelésektől és nem fogadják el, alternatív módszerekhez fordulnak. Mikor pedig rosszabbodik a helyzet és újra a klinikára kerülnek, már nem lehet rajtuk segíteni – tette hozzá.