Egy teljesen új, modern fogászati klinika épülhet Pécsett hamarosan, jelentették be a napokban. Ez a fejlesztés nem önmagában álló, Pécsett az elmúlt időszakban látványos beruházások történtek mind az alapellátás, mind a szak- és a kórházi ellátás terén, de a munkának távolról sincs vége.
Az orvosi kar Szigeti úti tömbjétől délre fekvő, jelenleg üres ingatlanon épülhet fel a Pécsi Tudományegyetem új fogászati klinikája, jelentette be a napokban Jenei Zoltán, az egyetem kancellárja. Arról már beszámoltunk, hogy a Modern Városok Program keretét a kormány a közelmúltban megemelte, így nyílhat mód arra, hogy a magántulajdonban lévő telek is egyetemi célokat szolgálhasson a későbbiekben.
Csaknem háromezer négyzetméteren
Maga a klinikaépítés azonban egy másik központi keretből, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) mintegy 2 milliárd forintos támogatásából valósulhat meg. Jenei Zoltán hozzátette, a tervek szerint további félmilliárd forint juthat majd eszközbeszerzésre is, így nemcsak az épület lesz korszerű, hanem a technikai háttér is. Az új központ 2700 négyzetméteres alapterületű lesz.
A kancellár elmondta, a tervek előkészítése zajlik, a közbeszerzési eljárás jövő tavasszal indul, optimális esetben jövő nyár végén pedig elindulhat a klinika építése is. Erre már csak azért is szükség van, mert a fogászati klinika belvárosi, Dischka Győző utcai épülete elég rossz állapotban van, arra a betegek, de még az orvostanhallgatók részéről is vannak panaszok.
Hatalmas összegeket költöttek az egészségügyre
Ha valaki pár évvel ezelőtt nézte meg a pécsi klinikák vagy a rendelők jó részét, és ma újra bemegy, valószínűleg azt hiszi, eltévedt – a fejlődés ugyanis olyan látványos. Csizi Péter, Pécs országgyűlési képviselője vázolta, az előző időszakban egy tervszerű, egymásra épülő fejlesztés valósult meg a városban az egészségügy területén. Először megújult a pécsi szakellátás és alapellátás egyik centruma, a Lánc utcai rendelőintézet. Ezt követte a 400 ágyas, mai nevén Janus Pannonius Klinikai Tömb teljes átalakulása, ez a centrum valóban a legkorszerűbb körülményeket biztosítja a betegeknek, az orvosoknak a gyógyuláshoz, a gyógyításhoz.
Elkészült az onkológiai központ, az épületben a legmagasabb szintű ellátást kaphatják meg a páciensek. Jelentős fejlesztések történtek a háziorvosi ügyeleti rendszerben, a mentőszolgálatnál, az önkormányzati tulajdonú háziorvosi épületekben is.
Van pénz és terv további fejlesztésekre
Csizi Péter országgyűlési képviselő azt hangsúlyozta, az épületek, központok fejlesztésével az infrastruktúra, a műszerállomány eljutott arra a szintre, ahol az orvosok, az ápolók, szakdolgozók tudásszintje korábban is volt. Ugyanakkor azt is kiemelte, a fejlesztések nem állnak le: a klinikafejlesztések mellett a tervek szerint további önkormányzati tulajdonú háziorvosi rendelőépületek újulnak meg. Emellett már folyik, sőt lassan a befejezéséhez közelít a kertvárosi rendelőintézet kialakítása, az új centrum révén több tízezer pécsi jut helyben, könnyen megközelíthetően alap- és szakellátáshoz. Továbbá a tervek között szerepel az uránvárosi, Veress Endre utcai rendelőintézet korszerűsítése és a gyermekklinika felújítása is egy új gyermeksürgősségi központ kialakításával együtt.