Piliscsabai családi házat, finnországi skanzenépület tervét és a Palatinus fürdő rekonstrukcióját ismerte el a zsűri. 13. alkalommal gyűlt össze a vezető hazai sajtóorgánumok újságíróiból álló médiazsűri, hogy az elmúlt év legjobb épületeit és építészeti terveit díjazza a Média Építészeti Díjának gálaestjén.
Az Európa Hajón választották ki a 13. Média Építészeti Díjának győzteseit. Őrfi József Népi építészet 2.0 című épülete kapta a legjobb épület elismerést. Az építész saját családi házát bővítette ki, a tervezést és a kivitelezést is ő végezte. A tervezésnél fontos szempont volt az olcsó anyagok használata, amivel Őrfi a szakmai bírálók tetszését is elnyerte. “A minőséget nem fényűző anyagokban, hanem az építészeti gondolatokban mutatja fel” – méltatta Somogyi Krisztina építészetkritikus. Terv kategóriában a 2017-es Média Építészeti Díját Takács Gyula vette át a finnországi Seurasaari skanzen fogadóépületének tervével. A zsűri különdíját a Palatinus fürdő rekonstrukciójával az Archikon nyerte.
A médiazsűri mellett a közönség is kiválasztott egy győztes épületet, illetve tervet: a rendezvényen résztvevő közönség szavazatai alapján a megvalósult épületek közül Vas Norbert, Pozsár Péter és Varsányi András algyői családi háza nyert. A tervek közül Takács Gyula finnországi skanzenépülete kapta a közönségdíjat, amelyet a LAFARGE Cement Magyarország Kft. adott át. „Immár több éve izgalmasan várjuk azt a pillanatot, amikor kiderül, hogy a közönség melyik projektet szavazta meg a közönségdíj kategóriában. Hiszünk abban, hogy az építészeknek felelősségük, hogy mintát adjanak a jövő nemzedékének. E mellett pedig a fenntarthatóság kérdését is kezeljék terveikben. Ennek szellemében külön kiemelkedő, hogy a tervező két éve kifejezetten azért költözött Finnországba, hogy teljes mélységében megismerhesse a finn faépítészetet.” – tette hozzá Zadravecz Zsófia, marketing kommunikációs vezető.
Az esten különdíjakat is átadtak: az Austrotherm Energiahatékonysági Különdíját a paksra tervezett városrész lakónegyedének terve nyerte, amely Péterffy Miklós, Deli Brigitta, Dőry Bálint, Müller Dóra, Szabó Dániel munkája. Az Európa Design Belsőépítészeti Különdíját is Őrfi József háza nyerte. Idén másodjára adták át a Lechner Tudásközpont Legjobb 1945 után Épült Épület Rekonstrukciója Különdíját, amelyet Flachner Szilvia és csapatának munkája, a keszthelyi Vasútállomás nyert meg.
[su_note note_color=”#69bb58″]Zsűri: Bagi László (Forbes), Sümegi Noémi zsűrielnök (Heti Válasz), Veiszer Alinda (HírTV), Mohácsi Szilvia (Karc FM), Földes András (index.hu), Rajcsányi Gellért (Mandiner), dr. Komáromi Balázs (Trend FM), Vágó Ágnes (Turizmus Trend / Vendég & Hotel) és Szalai Anna (HVG)
Szakmai bírálók: Beleznay Éva urbanista, építész; Dúll Andrea környezetpszichológus; és Somogyi Krisztina vizuális környezet kutató, építészkritikus[/su_note]
A gálaesten a kiválasztott épületeket és terveket alkotóik mutatták be látványos prezentációkban és filmekben.
A díjátadó elmaradhatatlan része a mesterek köszöntése, idén Csomay Zsófia Ybl-díjas építészt, belsőépítészt, érdemes művészt köszöntötték, aki a női építészek fontosságáról, a rájuk a szakmában váró kihívásáról beszélt.
A Média Építészeti Díja ajtót nyit az architektúra felé, hogy minél többen megismerjék, milyen gondolatok vezérlik a minőségi építészetet. Ennek érdekében idén is közéleti és kulturális újságírókból álló zsűrit kértek fel, hogy a szélesebb nyilvánosság szemszögét képviseljék a versenyben, valamint megkérték a Szónok Születik Retorikaiskolát, hogy az építészek téralkotásban megszerzett jártasságát segítsenek kiegészíteni olyan készségekkel, amelyek egy pár perces előadást élvezetesebbé és világosabbá tehetnek.
[su_box title=”Lafarge Cement Magyarország Kft.” style=”soft” box_color=”#69bb58″]A LAFARGE 2011 júliusában kezdte meg tevékenységét Magyarországon és az építőipar számára az egyik meghatározó cementgyártójává vált egyedi megoldásaival. A ma már LafargeHolcim nevet viselő cégcsoport érdekeltségi körébe egy cementgyár tartozik Királyegyházán, amely 150 főt foglalkoztat. A LAFARGE Cement Magyarország Kft. célja partnerei és végfelhasználói igényeinek teljes körű kiszolgálása innovatív, kitűnő minőségű cementtermékekkel – mind ömlesztett, mind zsákos formában. A hatékony és fenntartható ipari folyamatok kialakítása során a vállalat kiemelt figyelmet fordít a környezet védelmére, a természeti erőforrások megőrzésére és a helyi közösségekkel való együttműködésre is. Példamutató szemléletéért 2013-ban CSR Hungary díjban részesült, 2014-ben pedig a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Környezetvédelmi díját érdemelte ki. Európa egyik legmodernebb cementgyáraként a Királyegyházi Cementgyár 2012-ben Építészeti Nívódíjat, 2017-ben a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatán ipari létesítmények kategóriában első díjat kapott.
További információ elérhető a www.lafarge.hu oldalon.[/su_box]
[su_box title=”LafargeHolcim Csoport” style=”soft” box_color=”#69bb58″]A LafargeHolcim világvezető az építőanyag-gyártásban és azon építőipari megoldások biztosításában, amelyek világszinten kiszolgálják a kőművesek, az építtetők, az építészek és a mérnökök igényeit. A csoport cementet, adalékanyagokat és transzportbetont gyárt, melyeknek felhasználási köre a megfizethető lakhatást szolgáló projektektől a kisebb, helyi építkezéseken át egészen a technikai és az építészeti szempontból kihívást jelentő nagyobb infrastrukturális beruházásokig terjed. Mivel az urbanizáció egyre nagyobb hatással van az emberekre és a bolygónkra, ezért a csoport innovatív termékeket és építészeti megoldásokat biztosít egyértelműen elköteleződve a társadalmi és környezeti fenntarthatóság iránt. A minden régióban vezető szereppel bíró LafargeHolcim több mint 80 országban mintegy 90.000 munkavállalót foglalkoztat, és fejlődő, valamint fejlett piacokat kiegyensúlyozott arányban tartalmazó portfólióval rendelkezik.
További információ a LafargeHolcim Csoportról: www.lafargeholcim.com [/su_box]
A képek forrása: Turós Balázs
(x)