A baranyai Geresdlakon minden karácsonykor felépítenek egy falut, aminek aztán az ország minden pontjáról a csodájára járnak. Van itt focipálya, iskola és hivatal. Mézeskalácsból.
Ha még nem jártál Geresdlakon, most muszáj meg(t)enned! A helyiek ugyanis az íncsiklandozó finomságból mézeskalácsfalut hoztak létre, ami olyannyira élethűen mutatja be a helyiek legkedvesebb épületeit, hogy még az utcák tájolása is megfelel a valóságnak.
Egész pontosan 125 ház és épületegyüttes kapott helyet a terepasztalon, ami bár ehető mézeskalácsból készült, nem nagyon kóstolta meg még senki. Az ide érkezők szája inkább tátva marad.
KÉPGALÉRIA:
[su_slider source=”media: 400562,400560,400557,400556,400555,400544,400546,400547,400548,400549,400551,400552,400553,400554″ limit=”100″ width=”720″ height=”460″ title=”no”]KÉPGALÉRIA ITT![/su_slider]
Ő pedig itt a polgármester, akit mézeskalácsból is megformáltak a vicces kedvű geresdlakiak
Habjánecz Attila Tibor viszont ezen nem sértődött meg, sőt ő is megmutatta a kedvenc településrészét. Ez persze az, amit a felesége készített.
– A feleségem, Ica sütötte a szőlőhegyet, itt található két székely gerendaház, dám szarvas és persze a birkáink is – mondja Habjánecz Attila Tibor, Geresdlak polgármestere.
Van itt templom és közmunkás is, aki épp az ágyást tisztítja
– Szinte utcáról utcára felismerhetők a házak, az intézmények, a dűlők, a szőlőhegyek. Aki nem járt még Geresdlakon, az itt a terepasztal felett is megteheti ezt – teszi hozzá a polgármester.
10 éves a hagyomány
A geresdlaki mézeskalácsfalu ötlete Kettné Schmidt Tímeától ered, aki nem cukrász, csupán a gyerekeivel szokott otthon sütögetni. Tíz éve egyetlen egy házat húztak fel, azóta viszont évről évre egy egész falut készít a helyiekkel.
– Eddig mindenki úgy csinálta, ahogy ő jónak látta. Most azonban már kaptunk Pécsről is segítséget. Polgár Zsuzsanna mézeskalácskészítő receptjei alapján dolgozott mindenki és a fogásokat is tőle leshettük el – mondja Kettné Schmidt Tímea.
Az alkotásba a gyerekek is bekapcsolódtak
A gyerekek pedig annak ellenére, hogy iskola után gyártották a házakat, imádták a plusz feladatot és a foglalkozást. Még az igazgatót is megformázták, aki épp a kéményen mászik be.
[su_note note_color=”#29aa60″] Aki pedig most azonnal nekiállna sütni vagy díszíteni, annak két titkot is elárulnak a geresdlakiak.
A máz: 1 tojásfehérjéhez 15 dekagramm cukrot kell keverni, majd 20 (!) percig habverővel kell verni, hogy jó nyúlós legyen a máz. A formázást igyekezzünk a levegőben végezni! A habzsák vége ne érjen a mézeskalácshoz!
A házak is egy különleges máztól lesznek barnák és csillogóak. Egy egész tojás és egy tojássárga keverékével kell sütés előtt megkenni őket.[/su_note]
Végül egy moly lakja be a házakat
De hogy mi lesz a faluból, ha vége a karácsonynak? Valószínű ez a mézeskalács Geresdlak még augusztusban is ünnepi díszben lesz, mivel addig egész biztosan állni fognak a házak. Mondjuk addigra egy különleges, a geresdlakiak számára ismeretlen moly szokta elfoglalni az épületeket. De bántani ő sem bántja azokat.
[su_note note_color=”#a00f22″]A kiállítás megtekinthető előzetes egyeztetés alapján a Hunyadi u. 21. szám alatt. Kontakt: Kettné Schmidt Tímea 30/974-29-76[/su_note]