-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút NőPötyi és Ánhelító már tuti nem lehet a gyereke!

Pötyi és Ánhelító már tuti nem lehet a gyereke!

A 2017-ben anyakönyvezhető nevek listája olyan, akár egy brazil szappanopera szereplőválogatója, ezért nagyon vártuk már, hogy kiderüljön, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársai milyen keresztnévadási kérelmeket utasítottak vissza. Íme a lista, készüljön, hogy nagyon meg fog lepődni egyáltalán azon, hogy valakinek igénye van így elnevezni gyermekét.

Amennyiben nincs semmilyen kreatív hobbink, nem tudjuk hol kiélni alkotói hajlamainkat, üdítő kikapcsolódást jelenthet, ha gyermekeink neveit álmodjuk meg.

Ha képzeletünk szárnyra kap, és névválasztáskor nem elégszünk meg a jelenlegi utónév-katalógusban felsorolt listával, abban az esetben az új keresztnév-javaslatunkat az illetékes anyakönyvvezetőn keresztül a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének kell eljuttatnunk. Érkeznek is ötletek dögivel, havonta több tucat név fut be az akadémia ötfős testületéhez, akik döntenek az anyakönyvezhető utónevek bővítéséről. A lista így minden évben nagyobb lesz, ám még a sok furcsán hangzó név mellett is akad olyan, melyet nem fogadnak el.

A Magyar Tudományos Akadémia honlapján olvashatunk a névadás lélektanáról:

[su_quote]

Az elmúlt 15 évben az adható nevek száma 3000-ről körülbelül 3300-ra nőtt. A szülők sokszor a névadásban szeretik kiélni, megmutatni kreativitásukat vagy érzelmi kötődésüket helyekhez, tárgyakhoz. Magyarországon azonban törvény szabályozza, hogy milyen neveket adhatunk gyermekünknek. A szakmai vélemény elkészítéséért a magyar Utónévbizottság a felelős. Bár sokszor a felfokozott érzelmi állapotban lévő szülőnek szubjektívnek tűnhet a bírálat, a döntés objektív, megfogható alapelvek mentén születik.[/su_quote]

Milyen elvek alapján válogatnak?

A testület objektív alapelvek alapján mérlegel, többek között szem előtt tartják a mai magyar helysírás szabályait, vagyis az újonnan kérvényezett utónevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésének megfelelően kell bejegyezni. Ennek ellenére szinte minden évben érkezik a kérés, hogy a Jennifer nevet jegyezzék be. Eláruljuk a kitartó szülőknek, hogy ez idén sem sikerült. Az idegen nyelvi eredetű újabb utóneveknek a magyarban meglevő, tehát már meghonosodott megfelelőit ajánlja a testület bejegyzésre, így ha a szülő rákattant a Casper, Deniel vagy a Catharina nevekre, inkább maradjon a Gáspár, Dániel, és Katalin magyar megfelelőknél. Bár minden évben próbálkoznak a buzgó szülők, az akadémia munkatársai a nevek túlzó, többszörös becéző formáit nem javasolják, így idén is elutasították a Bogica név kérelmét. Ahogy a túlzott becézést, a márkanévként és művésznévként, valamint csak családnévként használt alakokat sem szereti testület.

Mint minden évben, most is kiemelik, hogy csak akkor nyújtsanak be kérelmet a szülők, ha megbizonyosodtak róla érzelmileg felfokozott állapotukban, hogy a név jelentése nem lesz hátrányos a név viselőjére. Elmondják – hogy nem javasolják az olyan név bejegyzését, amely hangzásában, jelentésében a gyerek személyiségfejlődésére nézve a későbbiekben káros lehet, mely miatt például csúfolhatják, kiközösíthetik őt.

[su_note note_color=”#6d36fa”]

Idén is sok olyan kérelem érkezett, melyek nem feleltek meg a fent említett alapelveknek, ezek a legújabb bírálat szerint a következők: Bözsi, Amaya, Mica, Anduril, Éber, Zára, Tiago, Henri, Mohini, Yvette, Rimón, Jemina, Zinyó, Azir, Pötyi, Alexisz, Dakota, Marci, Ánhelitó, Empa, Kim, Tymofiy, Yessin, Éden, Zene, Kyra.[/su_note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő