Meghitt hangulatot árasztó, ünnepi pécsi képeslapokkal kívánunk kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet!
Ha fehér, ha nem, Pécsett a karácsony mindig szép. Nem is hiába került a téli, ünnepi Pécs megannyi képeslapra, már sok-sok évtizeddel ezelőtt is.
Az alábbi három képeslapot az 1930-as évek egyik legismertebb magyar fotósa, a pécsi Zsabokorszky Jenő készítette, tökéletesen megragadva a téli város fényeinek hangulatát. Az első képeslapon az Irgalmasok utcája és az Irgalmasok-templom, a másodikon a fehérbe öltözött Flórián tér, a harmadikon pedig a mai szem számára aprónak tűnő mindenki karácsonyfája látható a régi dzsámi előtt, melyre ma már nem sokan emlékeznek:
Akik minden évben a fehér karácsonyt várják, vagy azokat sírják vissza, egy kicsit megnyugodhatnak, 1952-ben sem esett hó a városban, legalábbis a mindenki karácsonyfájánál az alábbi képeslap fotózásakor nem találunk havat, csak egy büszkén mosolygó pécsi apukát és kisgyermekét. A Régi Pécs Facebook-oldalán Gyürüs Lajos a képhez fűzött megjegyzéséből kiderül, hogy ez a képeslap nem is igazi képeslap, egy családi fotóalbumban találták, feltehetően a család készíttette:
Az adventi vásár mindig a pécsi ünnepek fénypontja, a karácsonyi idill megtestesítője, ahol a családok együtt válogathatnak a helyi portékák, a finomabbnál finomabb falatok és persze a jóféle forralt borok között. Nem volt ez másként az 1800-as évek végén sem, ezt pedig jól mutatja ez a karácsonyi hangulatot árasztó korabeli pécsi üdvözlőlap, melyen a városháza tornya még másként festett, és még Günsberger Mór árult a Nick-udvar helyén:
Az alábbi karácsonyi képeslapokról ugyan nem tudni, hogy mennyire kötődnek Pécshez a rajtuk látható ünnepi jókedvben tobzódó gyerkőcök, ugyanakkor ezek a képeslapok bőven pécsiek, hiszen a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményét gazdagítják évek óta. Az első képeslap 1913-ban, több mint száz éve készült, a másik még korábbi, az 1900-as évek elején készült, és utólag színezték meg:
Karácsony után jön a szilveszter, a Régi Pécs alábbi gyűjteményének láttán pedig felidézhetünk olyan, ma már távoli időket, amikor az emberek még a nagy dínomdánom közepette is vették a fáradtságot, hogy olyan újévi köszöntőlapokat küldjenek szeretteiknek, melyen a szerencsét hozó motívumok és szimbólumok sokasága találhatók meg, lóherétől kezdve, malacokon át, kéményseprőkig: