Mindig is érdekelt a pszichológia, csak nem értettél belőle egy szót sem? Hat lelkes pécsi pszichológushallgató és doktorandusz különleges témájú kávéházainak köszönhetően betekintést nyerhet a laikus pécsi is a pszichológia mélyebb, ám rendkívül érdekes bugyraiba.
A Mindset egy olyan országos, pszichológiai szaklap, mely közérthetőségével a szakmabeli, illetve a laikus ember életéhez egyaránt közelebb hivatott hozni az igazi, tudományos pszichológiát. Nemrég Szeged és Debrecen után Pécsen is megalakult a Mindset csapata, amit hat lendületes doktorandusz és pszichológus hallgató alkot: Bakuretz Bonnie pszichológus, Budai Timea pszichológus, Kázmér-Mayer Szilvia pszichológus, Major Jutta viselkedéselemző, Matúz András pszichológus és Siegler Anna pszichológus.
– Mindannyian csoporttársak voltunk, egy baráti kört alkotunk. Többségünk a pécsi pszichológus napok szervezőcsapatának tagjai is voltak, ahonnan végzős hallgatóként épp kiöregedtünk, amikor tavaly felmerült ez a lehetőség. Különösen tetszett nekünk az, hogy színvonalas előadások keretében bemutathatunk pszichológiai témákat, bárki számára érthető módon. Olyan barátságos légkört szeretnék, hogy mindenki feltehesse, és fel is merje tenni a kérdéseit, amelyekre reményeink szerint válaszokat is kapnak – avat be Kázmér-Mayer Szilvia, a Mindset Pécs vezetője.
De mit is jelent közelebb hozni a pszichológiát az emberekhez?
A Mindset pécsi csapata havi rendszerességgel szervezi meg a Pszicho-Kávéházat – különféle pécsi helyszíneken –, ahol érdekes előadásokat, interaktív beszélgetéseket hallhatunk igazi kávéházi hangulatban.
2017-ben vendégül látták a közelmúltban tragikus hirtelenséggel elhunyt dr. Stark Andrást, aki arról beszélt a nagyközönségnek, hogy a pszichoterápia miként valósul meg a hétköznapokban és mi az, amit mindenkinek jó tudnia a terápiás lehetőségekkel kapcsolatban. Novemberben dr. Szemelyácz János a függőség és józanság közti szürke vagy épp igencsak tarka zónáról beszélt a jelenlevőknek. Egyszóval nagyon széles spektrumon mozognak a Mindset pécsi csapata által megszervezett kávéházak témái, egy dologban azonban megegyeznek: érdekli a nem szakmabelieket is.
Kázmér-Mayer Szilvia szerint fontos azt is megjegyezni, hogy minden alkalommal összeül egy állandó kerekasztal is a felvezető előadást követően, ahol pszichológusok és pszichiáterek közösen boncolják tovább az esték alaptémáit. Ők Árkovits Amaryl pszichiáter, Glózer Rita médiakutató, Sefcsik Tamás pszichológus és Láng András szakpszichológus. A szakemberek látásmódja egyszerre nagyon hasonló és mégis nagyon eltérő tud lenni. A különböző kutatási és alkalmazott területek képviselői a Pszicho-Kávéház során kivételesen nem a tudomány nyelvén beszélnek el egymás mellett, a témák a mindennapi szavaink segítségével ütköznek és találnak értelmet.
A pécsiek eddig imádják
Major Jutta, pécsi viselkedéselemző szerint önmagában már az is beszédes, hogy az eddigi események mind telt házasok voltak.
– A pszichológia kétségkívül egy nagy érdeklődést kiváltó tudomány, hiszen ki ne lenne kíváncsi a lélek és az elme titkaira? Ehhez továbbá hozzájárul az is, hogy a pécsiekben fokozott a kultúra és a művelődés iránti igény, ami rendkívül örömteli dolog – mondja Jutta.