Hirdetés

Mindenkinek álma egy olyan köztéri pad asztallal, ahol pihenhetünk, éjszaka fényt is ad, van wifi és áramforrás telefonunk feltöltéséhez, de akár el is heveredhetünk rajta. Egy pécsi építész megálmodta, a főváros után pedig Kaposváron is kiállítják a többfunkciós utcabútorokat, méghozzá tizenegy darabot.

A Pécsi Tudományegyetem volt építészmérnök hallgatójával nem most beszélgettünk először: tavaly közel kétszáz, különböző országokból érkezett fiatalt lekörözve szerezte meg az első helyet a Kínában megrendezett iColor építészeti dizájnpályázaton. Akkor a BSc-s diplomamunkájával nevezett, mely a Vince utca 2. alá tervezett fémszobrászműhely volt, amivel szerette volna felhívni a figyelmet a pécsi szobrászkultúrára. Az MSc-s diplomájának egy sokkal komolyabb témát választott, és egy olyan dizájnlabort álmodott meg, ahol egy hajó által összegyűjtött tengeri hulladékból készülnek 3D-nyomtatási technológiákkal használati tárgyak és bútorok.

A fiatal nő legújabb sikere, hogy az egyik többfunkciós, környezettudatos utcabútora a főváros után Kaposvár köztereit fogja díszíteni.

A terve elnyerte a szakmabeliek elismerését

Sághegyi Adél a bútort még 2014-ben tervezte egy formatervezési pályázatra, a sikerek azonban később jöttek. 2015-ben a Bútorozd be a városod nevű országos pályázaton lett második egyetemista kategóriában, melynek eredményeképp meg is valósulhatott egy prototípus. A bútorral a pécsi lány 2016-ban a Tudományos Diákköri Konferencia első helyezését is hazavihette építőművészet szekcióban, 2017-ben pedig Adél második lett tervével a Kaposvár Polgármesteri Ösztöndíj pályázatán, melynek köszönhetően meg is valósulhatnak a bútorok.

Pad és ágy egyszerre, napelemmel és wifivel

A bútor elemei többfunkciósak. A 200x200x60 centiméteres négyzetszelvény sarkainak benyomásával alakulnak ki ülőfelületek, asztalok, pultok és fekvőhelyek is akár, ezeknek a szelvényeknek az egymás mellé sorolásával különböző, akár végtelen számú variáció létrehozható, ahol kapcsolódhat asztal székkel, vagy egy kiszélesedő ülőfelülettel is.

A bútor továbbá árnyékol is, így napos helyekre: strandokra vagy városi terekre is tökéletesen passzol. Az elemek továbbá mozgathatóak is: ha egy tengelyen forgatjuk, az árnyékolást lehet csökkenteni vagy növelni, de ha sínen csúsztatjuk a részeket, akkor akár szét is tudjuk választani, vagy több elemmel összekapcsolni a bútort, ezzel közösségi tereket létrehozva.

Az elemek kiegészíthetőek napelemmel, ami világítást és áramforrást ad például telefontöltéshez, de még wifi-pontokat is biztosíthat. A fiatal tervező fából álmodta meg az ülőfelületet, de tervében újrahasznosított műanyagot is használ.

Hirdetés