Csütörtökön nyílt meg az Expo Centerben a XII. Pollack Expo, melyen – ahogy eddig mindig – számos érdekes előadás és a cégbemutatók mellett a műszaki, informatikai, mérnöki tudományok legkorszerűbb ágaiba nyerhetnek bepillantást az érdeklődök. A megnyitón adták át Pécs műszaki díját is, a Breuer Marcell-díjat.
Március elsején és másodikán várja a műszaki, informatikai, mérnöki és technikai érdekeltségű cégeket, diákokat, és érdeklődő pécsieket a XII. Pollack Expo, melynek keretében a látogatók megismerhetik a legkorszerűbb technikai vívmányokat és innovációkat, valamint bepillantást nyerhetnek az eseménysoron résztvevő legprogresszívebb hazai műszaki cégek működésébe is.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy a műszaki tudás a mai világban, amikor a technika elképesztő ütemben fejlődik és változik, a jövő záloga. Ezt a felismerést – folytatta –, az egyetem fejlesztésében nagy szerepet játszó Műszaki és Informatikai Kar szem előtt tartja. Hozzátette, hogy az egyetem és a város évekkel ezelőtt megkötött együttműködésének eredményeképp az egyetemi fejlesztések száma és minősége is emelkedett, ezzel párhuzamosan nőtt az egyetem híre is, mindezzel a PTE és a város célja is az, hogy minél több külföldi hallgatót csábítsanak Pécsre.
Dr. Kondor Tamás, a Műszaki és Informatikai Kar általános és stratégiai dékánhelyettese köszöntőjében elmondta, hogy a Pollack Expo évek óta fontos köteléket jelent az ipari szereplők és a felsőoktatás között, és jelentős kitörési pont a hallgatók, kutatók és a kar számára.
Dr. Tóth Kálmán, a Pécsi Tudományegyetem rektorhelyese hangsúlyozta, hogy a Pollack Expo a tavaly alapításának 650. évfordulóját ünneplő PTE egyik legkiemelkedőbb rendezvénye. Elmondta, hogy az egyetem bevételének egyik legfontosabb finanszírozási forrása az innováció, a vállalatokkal történő szoros, hosszútávú kutatási-fejlesztési együttműködés, ennélfogva a piacosítható termékek létrehozása stabil hátteret biztosít mind az egyetemnek, mind a városnak.
Kiemelte továbbá, hogy a legtöbb elérhető pályázati forrást a PTE nyerte el az elmúlt években, melyek összege összesen nagyjából 45 milliárd forint, ennek az összegnek a jelentős részét kutatásra, fejlesztésre, innovatív tervek kidolgozására kell fordítani, hogy az egyetem a jövőben is sikeres legyen.
Az informatikai, technikai, mérnöki újításokat és csúcstermékeket bemutató kiállításnál jobb helyet és időt nem is lehetne találni Pécs műszaki díjának, a Breuer Marcell-díj átadására. A magas elismerést idén Pelényi Margit, a pécsi Pelényi Margit Stúdió – DU-PLAN Mérnöki Iroda Kft. Ybl-díjas, Prima Primissima elismeréssel kitüntetett vezető építésze vehette át Páva Zsolt polgármestertől, Őri László és Decsi István alpolgármesterektől, valamint Lovász István jegyzőtől.
A devecseri születésű építész legtöbb munkája Pécshez és Baranyához köthető, középület-tervezési munkái közül legjelentősebbek: a pécsváradi tanuszoda és sportcsarnok, a siklósi könyvtár, a hosszúhetényi malomból átalakított vendéglő és a 120 lakásos szociális bérház-komplexummá átalakított uránvárosi munkásszálló.
Pelényi Margit a díj átvétele után elmondta, nagy öröm számára, hogy Pécs városvezetése elismerte munkásságát.
– Mikor idestova negyven éve Pécsre érkeztem, már akkor éreztem a város szakmai életének és polgárainak a szeretetét, figyelmét a munkáim iránt. Azt gondolom, hogy mindaz, amit én építészként, nőként el tudtam érni, nagyban köszönhetem Pécs inspiratív és kulturált közegének, amiben jó dolgozni – mondta Pelényi Margit.