Nem gyakori, hogy Pécs utcáin minőségi utcaművészet üti fel a fejét, az elmúlt napokban azonban izgalmas gerillaakciónak lehetünk szemtanúi a belvárosban: egy titokzatos művész fehér csempékre festett gyönyörű minialkotásokat helyezett el belvárosi épületek falain. Elindultunk, hogy lencsevégre kapjuk az apró festményeket.
Egyik napról a másikra a pécsi épületek falait izgalmas, fehér csempékre készített apró festmények lepték el. A minialkotásokat nem egyszerű észrevenni, de ha a telefonunk nyomkodása helyett inkább felnézünk, és az épületek sarkait pásztázzuk, amikor a pécsi belvárosban cirkálunk, rengeteget észre tudunk venni. Nekünk a napokban tűntek fel, keresőtúránk során pedig tizenkét képet sikerült is lencsevégre kapni: vannak köztük kedves gondolatokat közvetítő képek, virágok, vagy egyszerűen két gyufaszál, egy lakat.
Nem egyértelmű, hogy egy vagy több alkotó művei, ahogy az sem, hogy mikor kerültek fel a csempék a pécsi falakra, így nem tudtuk kideríteni, kinek köszönhetjük a vidám belvárosi alkotásokat, de Imreh Sándor, a PTE Művészeti Kar doktorandusz képzőművésze szerint ez így is van rendjén.
– A név nem lényeges, az üzenet, a kontextus sokkal inkább. A graffitiművészek sem a személyi igazolványukban szereplő nevüket futtatják, hanem a szubkultúrán belül üzengetnek álnéven egymásnak és az érdeklődőknek – mondja a művészt. A street art képviselői – folytatja – a tiltottból a tűrt kategóriába eveznek át azzal, hogy a pusztító szándékot felváltja a kreatív üzenetközvetítés. Az illegalitás mégsem engedi az alkotók nevét a reflektorfénybe és ez így van jól.
A képzőművész szerint egyébként, ha Pécs utcáin nyitott szemmel járunk, belefuthatunk gyöngyszemekbe annak ellenére, hogy Magyarországra nem jellemzőek a street art akciók. – A város szerkezete és állapota bőven adna teret a kreatív alkotóknak – mondja.
Nézzük is a legújabb gerillaakciót! Almával találkozhatunk a Mária utca elején:
„Boldog nőket mindenhova!” felirattal elkészített virágokat csodálhatunk meg a Szent Mór utcában:
Ez a pipacs az egyik kedvencünk a Perczel Miklós utcában:
Ötletes, kétoldali banánt helyezett el a művész az Irgalmasok utcájában:
Még egy banán van Pécsen, méghozzá a Pécsi Galériával szemben, a Ciszterci közben:
Gyufaszálak vannak a Kazinczy utca alján:
Az első lakatfalnál találkozhatunk egy lakatot ábrázoló minifestménnyel, a Janus Pannonius utcában:
Bár kicsit más stílust képviselnek, de szintén fehér csempére festett alkotások a Victor Vasarely munkáját idéző festmények, például a Szerecsen Patika oldalán, de találunk ilyen csempét még a Fürdő utca és a Munkácsy Mihály utca, illetve a Goldmark Károly utca és a Munkácsy Mihály utca kereszteződésénél is:
Szintén más stílus, de csempeművészet ez is:
Meg ez is:
Awsome post and right to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to employ some professional writers?
Thanks 🙂 Escape room lista
Thank you for some other fantastic post. The place else could anyone get that type of
info in such a perfect method of writing? I have
a presentation next week, and I am at the search
for such information.
Very great info can be found on blog.Blog money
Very interesting points you have observed, regards for putting up.
Euro travel guide