Bár sokan tudják, hol van a pécsi mentőállomás, azt már kevesebben, hogy a városban kettő is üzemel. A Pécs II-esnek is nevezett állomás nemcsak a város, hanem az ország egyik különleges épülete is egyben.
A Petőfi utcában található mentőállomás ugyanis egy Bauhaus-épület, amit 1936-ban építettek. Ez volt a város első állomása.
Az ország egyik talán legimpozánsabb mentőállomása jelenleg is üzemel, a nap 24 órájában, folyamatosan dolgoznak a mentőápolók és gépkocsivezetők itt.
– Innen főként akkor vonulunk, ha nem akkora a baj. De ettől függetlenül az esetek körülbelül 40 százalékát látjuk el innen – nyilatkozta Varga Gyula, aki 30 éve mentőzik.
Ha nincs túl nagy baj, akkor a Petőfi utcából indítják az autót, amin mentőápoló és gépkocsivezető lát el szolgálatot.
A két mentőautónak helyet adó épület pedig a maga nemében is egyedülálló. Hiszen eredeti pompájában vezet fel az első szintre a mészkő lépcső és a rézkorlát is.
– Ez nem csak nálunk, hanem más Bauhaus-épületeknél is megfigyelhető, hogy a lépcsőházat nagyon igényesen tervezték meg és készítették el – mondta Varga Gyula.
Pécsett a ’30 as évektől öt autóval látták el innen a szolgálatot. Majd a város bővülésével a ’60-as években építették fel a Tüzér utcai állomást, ahonnan most 10 autó vonul a betegekhez.
Az 1800-as években még mentőegyletekkel indult a mentés, akkor nem hivatásosok, hanem a Vármegyék és Városok Országos MentőEgyesülete látta el a betegeket. A megyében Mohácson volt először állomás, majd felépült a pécsi is 1936-ban.