Ezt mondják a pécsi végzősök a napokig tartó buliról

Hirdetés

Itt vannak a ballagások és már javában zajlanak, részben lezajlottak Pécsett az ehhez kapcsolódó szerenádok. A mostani középiskolások szülei és nagyszülei még sokszor igyekeztek minél előbb túllenni a dolgon, mára azonban egy-egy tanárra egy egész este is juthat. Lássuk pécsi diákok és tanárok véleményét!

A középiskolai évek legnagyobb megpróbáltatásaként élhetik meg a diákok az érettségit, így nem árt előtte kiereszteni egy kicsit a gőzt, illetve kivívni a tanárok jóindulatát. Az viszont sokak szerint túlzás lehet, hogy több napon keresztül éneklik, – néhány esetben nem kevés alkohol elfogyasztása mellett – a jobbnál jobb szerenádos dalokat, melyek közül néhányat itt gyűjtött össze az eduline.

Pécsi diákok és tanárok véleménye következik a középiskolai tanárbúcsúztató éneklésekről.

Jencsik Zsófia, az Árpád Fejedelem Gimnázium és Általános Iskola végzős diákja és osztálya nem igazán készült a szerenádozásra. Ők inkább az adott tanárhoz menet énekelték el egyszer-kétszer a válastzott dalokat. Igyekeztek régi nagy slágereket összeválogatni, sőt személyre szabottan választani, ha tudták a pedagógus kedvenc előadóját.

Zsófiék osztálya 6 tanárnál vendégeskedett, mindenkinél nagyjából 2-2 órát voltak, egymást követő három napon. A vendégeskedés szó szerint értendő, süteményre és üdítőre szinte minden helyen számíthattak. Az estéket éneklés után nem együtt töltötte az osztály, esetleg 5-6 barát elment beülni valahova.

Tavaly végzett iskolatársaik így szerenádoztak:

Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanulója, Stang József azt mondta, hogy náluk a tanórákon zajlott a készülés, és szintén jellemző volt, hogy az adott tanárra szabott dalt válasszanak.

Józsefék osztálya minden éneklést az esti órákra szervezett és külön-külön látogatott el az egyes tanárokhoz, így a programsorozat náluk már 6 estét vett igénybe. Általában sós süteménnyel, alkalomadtán még sült hússal és salátákkal is megkínálták őket. Üdítő és a 18 év felettieknek kevés alkohol is fogyasztható volt, utóbbi persze korlátozott mennyiségben. Mindenképpen a jó osztályközösségre utal, hogy minden szerenád előtt, vagy után is csináltak közös programot.

A Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tizenkettedikesei és tanáruk a szerenádkor

Rózsa Bernadett az érem másik oldaláról, tanárként beszélt a témáról. Ő a Kodály Zoltán Gimnázium korábbi tanulója volt, és bár most kismamaként otthon van gyermekével, de 10 éve már ugyanott tanít énektanárként.   

Ő azt mondta, hogy korábban diákként, most pedagógusként is élvezi, remek hagyománynak tartja a szerenádot. Fontosnak tartja egyrészt, hogy érettségi előtt a negyedikesek még levezethessék a tanulás okozta stresszt. Másrészt élvezi, hogy a közös délután vagy este folyamán a tanár és diákjai megünnepelhetik az évek során kialakult jó viszonyt. 

A jó osztályközösséget tükrözi Rózsa Bernadett szerint, ha egy osztály minél hosszabb időt tölt el szerenádozással és ezzel együtt egymás társaságában. Habár praktikus lehet, ha egy nap több – például egymás közelében lakó – tanár látogatását is sorra kerítik a diákok, az még inkább összekovácsolhatja őket, ha például hosszabb utat tesznek meg együtt és egy darabig időznek is az adott helyen. Így volt ez nála is, hiszen az osztályok egészen Villányig vonatoztak hozzá, hogy az utolsó járatok egyikével menjenek csak haza.

A Janus Pannonius Gimnázium végzősei így készültek a szerenádra

A Pécsi Janus Pannonius Gimnázium jelenleg szintén gyermekével otthon tartózkodó franciatanárnője, Andok Zita is kedveli a szerenádokat. Saját, 15 évvel ezelőtti élményeire is szívesen emlékszik vissza, illetve arra is, mikor tanárként fogadta a diákok csoportjait. Erre egyébként mindig nagyon készült, például tematikusan francia ételekkel és italokkal is. Még egy-egy pohár finom vörösbor is belefért a beszélgetés mellé. Elmesélte, hogy ilyenkor az egyébként is baráti viszonyt a pedagógus még szorosabb kötelékké fűzheti, hiszen végre nem iskolai környezetben találkoznak egymással diákjaival.

Andok Zita szerint az sem túlzás, ha egy-egy osztály egy egész hétig szerenádozik, hiszen óráik szinte már alig vannak közvetlenül az érettségi szünet előtt, a vizsgákra való felkészülésre pedig nem lehet rossz hatással a szerenádozás. Amennyiben a gyerekek tehát nem viszik túlzásba a bulikat a nagy megmérettetés előtt, akkor nem lehet semmi gond. A tanárok szempontjából pedig maximum akkor lehet terhes a dolog, ha több osztályt „kell” tisztességesen vendégül látni.

Hirdetés