Amszterdamban egyre nagyobb gondot okoznak a részeg és szemetelő turisták, akiktől a helyiek már csak nagy nehezen tudnak létezni. Ebben a nyüzsgő, színes, de valóban nem egyszerűen élhető városban járt újságírónk!
Próbálkozások a rendért és a csendért
Nagyon nem bírja már Amszterdam önkormányzata, a helyiek, valamint a holland fővárosba pihenni érkező turisták sem azt a valóban jelentős méretű hangzavart, turistakáoszt, részeg dínomdánomot, ami az egyébként gyönyörű város szívében zajlik folyamatosan. Az utóbbi időkben ezért több olyan intézkedést is hozott a város, melyek a tömegturizmus visszaszorítását szolgálják.
A legfrissebb, pár napja hozott döntés célkeresztjében elsősorban a részeg, megbotránkoztatóan viselkedő brit és holland vidéki városokból érkező fiatal – 18-34 év közötti – férfiak állnak. Az „Érezd jól magad és tisztelj másokat!” elnevezésű, fél éven át tartó, közel 72 millió forintnak megfelelő 225 ezer euróból finanszírozott amszterdami kampány célja, hogy bebizonyítsa: a nyitottság és a szabadság ellenére az egyik legnagyobb európai fővárosában is megvan az ára az ordenáré viselkedésnek.
Az a tökrészeg turista vagy amszterdami például, aki jó ötletnek tartja a kanálisokba vizelést, az lehet, hogy a 140 eurós (közel 45 ezer forintos) bírság után inkább egy gyorséttermet vagy nyilvános illemhelyet keres majd. Amennyiben pedig valakit nyilvános helyen rendbontáson, szemetelésen – a cigicsikkek eldobása is ennek számít – kapnak, azt szintén 140 euróval vágják meg. A „nyilvános ittas viselkedés” esetén valamivel kevesebb a bírság: 95 euró, azaz 30 ezer forint. A rendőrök kapnak hordozható fizetési terminált is, szóval a tolerancia városának csábító atmoszféráját túlságosan is kihasználó ittas-szemetelő turista akár bankkártyával is kifizetheti a súlyos bírságokat.
Ez azonban nem az első olyan döntés, ami azt célozza, hogy Amszterdam élhetőbb város legyen mind a helyiek, mind pedig a városba látogatók számára. Korábban már betiltották az új szuvenírboltok nyitását és a Budapesten is sok kellemetlenséget okozó sörbicikliket is (ironikus, hogy a sörbringa holland találmány), valamint megemelték a szállodai szobákra kivetett adókat is (rettenetesen drága hotelben lakni Amszterdamban). Mindezt azért, hogy Amszterdam a lehető legkevésbé tűnjön részeg turistákkal tömött kirakatvárosnak.
5 millió turista városa
A fent említett idei kampány indulását pont akkor jelentették be, amikor Amszterdamban voltam, és már épp hozzászoktam a több ezer turistához, akik között valóban akad bőven vállalhatatlanul viselkedő férfi és nő is. Azt, hogy miként fogják tudni úgy kivitelezni a kampányban foglaltakat, hogy annak Amszterdam méretes, szerteágazó kis utcáival teli belvárosában igazi látszatja is legyen, kérdéses.
A turisták ugyanis a belváros utcáit, tereit szó szerint ellepik, rendőröket, közterület-felügyelőket pedig nem igazán látni. Ha a kampány miatt megnő a részegekre és szemetelőkre ráállított rendőrök száma a belvárosban, az a turistákat lehet, hogy majd tisztességesebb viselkedésre ösztönzi, ugyanakkor nehéz elképzelni, hogy egy városban, ahol évente közel 5 millió turista fordul meg, ebből bármi is összejöjjön.
A szemetelés és a részegek városa?
Ha a Damon, a város főterén, ahol a Királyi Palota, a második világháborús emlékmű és az Újtemplom is található, minden cigicsikket eldobó turistát el akarnak majd csípni, az nagyjából lehetetlen, mert általában több ember van a téren, mint galamb, márpedig a Dam híres-hírhedt a velencei mértékű galambpopulációja miatt. Kukák bőven vannak a városban, soha nem kellett még csak keresni sem őket, de a dohányzók egy jelentős részét ez nem érdekli, noha ez nem kizárólagosan Amszterdamra vonatkozó jelenség. Hozzá kell tenni, hogy a teret és az utcákat folyamatosan takarítják, és ugyan sziszifuszi munkának tűnik, hiszen szemetet azért lehet látni a város belsejében is, de nem mondhatnám, hogy Amszterdamot koszos, szemetes városnak láttam.
A részegekről annyit, hogy valóban vannak, és valóban eléggé könnyű őket kiszúrni még az esti – nemzetközi fesztiválokra túlságosan is hasonlító – tömegáradatból is. Egy helyi srác, akivel egy boltban szóba elegyedtem (egyhetes amszterdami utam személyes tapasztalatai szerint a helyiek akármennyire nem bírják a turistákat, mégis nagyon közlékenyek és segítőkészek velük), azt mondta, hogy szerinte menthetetlen a város, örökre ellepték a sör- és fűturisták, akiktől már tényleg nem tudnak az amszterdamiak közlekedni, pihenni, létezni. A kampány kapcsán csak nevetett egyet, és azt mondta, hogy ha a piros lámpás negyedben tomboló napi több ezer részeg brit egy százalékát sikerül visszafogni, az már nem semmi teljesítmény lenne, pedig ott több a rendőr általában, mint a palota környékén. Más kérdés, hogy akárhol rendőrt láttam (és az nem sok), leginkább csak a betépett turistákat igazították útba, vagy a járókelőknek segítettek keresztülvergődni a milliónyi biciklistával tömött kereszteződéseken.
Több ezernyi bringás
Őszintén szólva az említett biciklisták engem sokkal jobban zavartak, mint a részegek. Amszterdam buliváros, és ez ellen már nem igazán lehet tenni bármit. Az viszont, hogy a gyalogosoknak többnyire keskeny járdákon kell egyensúlyozniuk a szélrózsa minden irányában szétágazó széles bicikliutak mentén, eléggé nehézkessé és frusztrálóvá teheti a városnézést. A biciklicsengők hangja a városi alapzaj, ebbe vegyül az olyan bringások holland vagy angol nyelvű káromkodása, akik nem tűrik meg a bicikliútra tévedt járókelőket.
Aki pedig először jár a városban, az garantáltan hosszú métereket fog megtenni a bicikliutakon úgy, hogy nem is tudja, hogy milyen életveszélyes helyen van. Több alkalommal láttam, ahogy turistákat rántanak vissza éberebb városiak vagy városnézők a járdákra a száguldó bicajosok (és kis túlzással a biztos halál) elől. Oké, Amszterdamban legalább valóban nincs komoly autósforgalom (legalábbis a belvárosban, ahol direkt ezért nagyon drága a parkolás is). Helyette van szó szerint ezernyi bringás (és sajnos robogós), akiket csak megszokni lehet, megszeretni kevésbé.
Kötelező látnivalók
Ettől még Amszterdam turistaszemmel nézve nagyon szép, barátságos és látványos. Az említett Dam, az éjszakai élet központjának számító Leidse tér és Rembrandt tér, a Múzeumnegyed (kihagyhatatlan a Rembrandt-művekkel teli Rijksmuseum, a Van Gogh Múzeum, a Kortárs Művészeti Múzeum és egy kis pihi a közöttük elterülő bámulatos téren), vagy az évi 10 millió látogatót fogadó városliget, a 2 kilométer hosszú Vondelpark, a több mint 300 standos Albert Cuyp piac (ahol láttam magyar hentest Pick szalámit árulni) kötelező látnivalók, ahogy a virágpiac és persze a több tucatnyi hangulatos kanális is, melyeken akár hajókázhatunk is (nem véletlenül Amszterdam az „Észak Velencéje”).
Ugyanakkor érdemes kiszakadni a városból és megnézni pár kisebb, de békésebb és csendesebb helyet is. Átszámítva 10 ezer forintért vehetünk maximum 3 napos régiós tömegközlekedési jegyet (metróra, buszra, villamosra, vonatra is jó), amivel akár Rotterdamig, Utrechtig is elvonatozhatunk.
Amszterdamtól 15 perc vonattal a gyönyörű kisváros, Haarlem, ahol sok amszterdami egyetemista és dolgozó lakik, de 20-25 perc alatt elzötyöghetünk a tengerpartra, Zaandvort am Zee-re is.
Érdemes megnézni Zaandamot is, amit szintén pár perc alatt el lehet érni, és melynek belvárosa pontosan úgy fest, mint amilyet egy olyan országban terveztek, ahol szabadon lehet bárhol és bármikor marihuánát fogyasztani.
Az egyik legérdekesebb hely azonban, ahol jártam, az Amszterdam mellett található Ruigoord volt. Nem a legegyszerűbb dolog megtalálni (a régiót járó busz konkrétan a semmi közepén tesz le), de megéri.
Ruigoord az amszterdami kikötő mellett található, Amszterdam része, de az 1960-as években a város önkormányzata kiüríttette a kikötő tervezett bővítése miatt, ami aztán nem valósult meg. Az üresen maradt, elhagyott falucskát az 1970-es évektől képzőművészek, hippik, spirituális gyógyítók „lakják” (magyarul elfoglalták), akik a saját képükre formálták a helyet.
A helyi templomban koncerteket, előadásokat tartanak, a házak és kertek pedig az utolsó négyzetcentiméterig bizarr, szép, ijesztő, elvont díszekkel és feliratokkal vannak tele.
Amszterdam minden létező problémája ellenére egyértelműen jó hely, a turistatömeg és az eszelős bringaforgalom megszokható, de találhatunk olyan helyeket is a városban, ahol egy kis békére lelhetünk. Amszterdam vidéke és vonzáskörzete azonban sokkal nyugisabb, szóval nem árt átlépni a városhatárt sem.