A világ egyik legszebb lepkéjének tartják, főként Afrikában, de Horvátországban is fellelhető az oleander szender. Az egyre melegebb nyarak miatt viszont már Baranyában is megfigyelték. A lepkék kolibrijének is nevezett különleges fajt egy Pécsett dolgozó informatikus kapta lencsevégre.
Több száz kilométert is képesek repülni
Egy évben Magyarországon talán egy-két oleander szendert, ha feljegyeznek. A gyönyörű látványt nyújtó lepke nagyon ritkán fordul elő hazánkban és igen szerencsésnek mondhatja magát az, akinek sikerül megpillantania egyet. A Pécsett informatikusként dolgozó Lukács Róbert viszont egyszerre hármat is nevelhetett és fotózhatott.
– Négy éve a közösségi oldalra töltötték fel, hogy valakinek a leanderét fura hernyók lepték el és nem tudják, mi ez. Szerencsére, felismertem és abban a pillanatban az egyik nagy álmom is valóra vált – meséli Lukács Róbert, aki gyerekkora óta megszállottja a lepkéknek, de eddig csak könyvben látott ilyet.
Ezt követően a leander tulajdonosa nemcsak a természettudományi múzeumoknak, hanem Róbertnek is adott a különleges hernyókból. Így az informatikus elkezdte őket nevelgetni.
A lepkék kolibrije az oleander szender
– Ez egy vándorlepke, ami azért „jön fel” Magyarországig, hogy itt lerakja petéit. Valószínű, hogy az egyre melegebb nyár miatt itt nagyobb esélye van a hernyóknak a kifejlődésre, több a nedves táplálék és elviselhetőbb a forróság is – mondja Róbert.
Az Oleander szendert a lepkék kolibrijének is hívJÁK – Ők is ugyanúgy lebegnek a virágok felett, mint a kolibrik.
A olenader szender több száz kilométert is képes megtenni. Általában nyáron érkeznek Magyarországra és télen visszarepülnek délre.
A halálfejes lepke is megfordult már nálunk
És a végére hoztunk még egy lepkeóriást, amit szintén sikerült megfigyelnie Lukács Róbertnek egy barackfán. Ő nem éppen szépségéről, mindinkább a halálfejről ismert. Nevét is innen kapta: a halálfejes lepke.
A halálfejes lepke tavasszal indul el Afrikából, ahol addigra már kiég a vegetáció. Júniusra meg is érkezik Európába, ahol ha kedvező helyet talál, lerakja petéit. A vándorlás iránya ősszel megfordul, a táplálkozásához szükséges növények és virágok Európában lassan eltűnnek, a lepkék pedig újra elindulnak Afrikába.