-2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
Kezdőlapne pipáld kiAz OMMF a karbantartást ellenőrizte 323 munkáltatónál

Az OMMF a karbantartást ellenőrizte 323 munkáltatónál

A karbantartási folyamatokat ellenőrizte az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) 323 munkáltatónál, és az ellenőrzött munkaadók 84,7 százalékánál tapasztalt valamilyen szabálytalanságot – közölte a felügyelőség az MTI-vel.

A karbantartással kapcsolatos veszélyekre és kockázatokra tekintettel az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a 2010-2011-re európai kampányt hirdetett a biztonságos karbantartás feltételeinek teljesülése érdekében. Az OMMF munkavédelmi hatósága a kampányhoz kapcsolódva 2010. október 27. és december 01. között vizsgálta a karbantartási folyamatok egészséget nem veszélyeztető és biztonságos feltételeinek teljesülését.

A célvizsgálat folyamatos, 2011. augusztus 31-ig tart. Az OMMF 150 munkavédelmi felügyelője 1.276, karbantartási tevékenységet végző munkavállalót is ellenőrzött, akik közül 875 dolgozónál – az ellenőrzött munkavállalók több mint kétharmadánál – állapították meg a szabálytalan körülmények közötti foglalkoztatást. Az ellenőrzések során 200.000 forint értékben egy munkavédelmi, összesen 220.000 forint értékben hat szabálysértési, és 161.000 forint értékben 13 helyszíni bírságot szabtak ki.

Az ellenőrzések tapasztalatai szerint a karbantartási munkát a nagyobb ipari munkáltatóknál általában jól megszervezték, a munkáltatók 58,7 százaléka készített egységes és átfogó megelőzési stratégiát a karbantartási folyamtokra. A munkáltatók 89,1 százaléka elvégezte a munkahely, a munkaeszközök, a felszerelések és a berendezések rendszeres és folyamatos műszaki karbantartását.

A speciális, komoly szaktudást igénylő gépek esetében a munkáltatók a karbantartást arra szakosodott vállalkozókkal végeztették el. A tervszerűség itt meghatározó, mert hosszú előkészület után lehet csak a teljes gépparkot karbantartani, esetleg új géptípusra átszereltetni a tevékenységet – olvasható a közleményben. A munkáltatók többségénél rendelkezésre állt a megfelelő szakképzettségű és számú munkavállaló a végrehajtani kívánt karbantartási tevékenység elvégzéséhez.

A karbantartással járó tevékenységet végző munkavállalók számára a tevékenységnek, illetve az őket érő káros hatásoknak megfelelő védelmet nyújtó egyéni védőeszközök nem voltak teljes körűen biztosítva – derült ki az ellenőrzéseken. A munkáltatók a munkavállalók 0,4 százalékának egyáltalán nem, 11,8 százalékuknak pedig nem mindegyik kockázati tényező ellen biztosították a megfelelő egyéni védőeszközt.

Az OMMF hangsúlyozza: az ellenőrzés tapasztalatai rámutattak arra, hogy javítani kell a kis- és középvállalkozások munkáltatóinak munkavédelmi ismereteit elsősorban azzal a céllal, hogy felismerjék a munkavédelmi helyzet javítására a megelőzésbe fektetett források gazdasági hasznosságát.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő