Hirdetés

Jól halad a Karolina-külfejtés rekultivációja – ezt mondták a Karolina Tájsebész Csoport tagjai, akik megtekintették és szemügyre vették a munkálatokat. Nem egy rövid folyamat ez: hét évről beszéltek a teljes feltöltésig, tájrendezésig.

Március végén jelentették be a külfejtés rekultivációját, s azóta az előkészítő munkálatok a befejezéshez közelednek. A feltöltés első fázisa egy gát megépítése, ami szükséges a bányató vizének kiszivattyúzásához.

– Úgy látjuk, hogy a tervnek megfelelően haladnak az előkészítő munkálatok – a gát kilencven százaléka június végéig elkészül és bízunk benne, hogy ezt követően a terület tulajdonosának, a pécsi erőműnek sikerül mihamarabb megegyezni a fővállalkozóval, aki tulajdonképpen az egész munkáért felelős lesz, és folyamatosan fognak majd haladni a munkálatok – mondta el lapunknak Vozár Pál, a Karolina Tájsebész Csoport képviselője.

Jól látszik: épül a gát

– Az itt élő pécsbányaiak szempontjából nagyon fontos, hogy lássák az akaratot, a szándékot a rekultivációra és folyjon folyamatosan a munka. Ugyan a választások után a minisztériumban kicserélődött az apparátus egy része, de bízunk benne, hogy a politikai szándék nem változik, a folyamat tovább folytatódik – nyilatkozta.

– Sajnos azt is látjuk, hogy az előzetes megegyezésben elhangzott hétéves munkaidő valószínűleg hosszabbodni fog. Mi, pécsbányaiak, igyekezni fogunk kulturált módon nyomást gyakorolni elsősorban a politikai szereplőkre, hogy ne húzódjon mind tovább és tovább a külfejtés rekultivációja – így Vozár.

A környéken élők már most profitáltak egy keveset

– A munkálatok megkezdésének bejelentésekor elhangzott, hogy a külfejtés meddőrészéről letermelt famennyiség a helyi lakosság kapja meg szociális tűzifaként – ezt most is megerősítették nekünk. Azt is biztosították, hogy még a tüzelési szezon előtt megérkezzen a tűzifa.

– Ennek kiosztását majd az önkormányzat fogja koordinálni a helyi képviselő segítségével – tette hozzá.

Eddig az ütemezésnek megfelelően haladnak a dolgok

Óriási számokról beszélünk

Két nagy részre oszlik a rekultiváció: először a Pannon Hőerőmű Zrt. végzi a munkálatokat, aztán az Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Közhasznú Kft. vonul a helyszínre.

A külfejtésben harminc év alatt 8,5 millió tonna szenet termeltek ki, ezt kell visszapótolni. Ezt a közvetlen környezetben található meddőhányóból teszik meg, ahol tíz millió tonna meddő van felhalmozva.

Százhúsz hektáros területen folyik majd a munka. Összesen 9,6 millió köbméternyi meddőanyagot helyeznek el a gödörben, a legfelső réteg pedig egy negyven centiméter vastag termőföld lesz, ahová növényeket kell később telepíteni.

A huszonnyolc méter mély bányató most egymillió köbméternyi vizet tartalmaz, amit folyamatosan ki kell szivattyúzni. A munkálatok közben állandó lesz a monitoring, a rendszeres ellenőrzés az ütemezést illetően.

Hirdetés