FRISSÍTVE: Az MSZP június 17-i tisztújító ülésén elnökké választotta Tóth Bertalant.
Tóth Bertalan parlamenti frakcióvezetőt választotta az MSZP tisztújító kongresszusa a párt elnökének vasárnap Budapesten.
Tóth Bertalan a leadott érvényes szavazatok 54 százalékát, a másik induló, Mesterházy Attila korábbi pártelnök az érvényes szavazatok 46 százalékát kapta – jelentették be a kongresszuson. A választmány elnöke az egyetlen jelöltként induló Kunhalmi Ágnes lett az érvényes szavazatok 100 százalékával.
Az elnökhelyettesnek Szakács László volt országgyűlési képviselőt, alelnököknek Hegyi Gyulát, Komjáthi Imrét és Szanyi Tibort választották.
A politikus megválasztása után az MSZP tisztújító kongresszusán vasárnap Budapesten azt mondta, hogy olyan MSZP-t akar, amely hisz a szolidaritásban, az igazságosságban, az esélyegyenlőségben és az egységesülő nemzetben. Hozzátette: olyan MSZP-t akar, amely cselekvőképes, valódi közösségként működik, amely reményt ad azzal, hogy védelmet biztosít a hatalom üldözötteinek.
Tóth Bertalan közölte, olyan MSZP-t akar, amely a kormányváltás motorja lehet azzal, hogy kérlelhetetlen bírálója az orbáni hatalomnak és az emberek valódi problémáira kínál valódi megoldásokat.
Mesterházy Attila Facebook-oldalán gratulált Tóthnak, mindezt egy igen előnyös fotóval tette.
Korábban írtuk:
Pár nap múlva kiderül, mennyire sikerült átvernie elnökjelölti programját párttársain Tóth Bertalannak, akit az egyik esélyesként tartanak nyilván a szocialista párt hétvégi kongresszusán tartandó elnökválasztáson. A pécsi politikus karrierje számos botrányt követően érheti el eddigi tetőpontját – írja a Pécsi Újság.hu.
A lap felidézi: viszonylag fiatal kora ellenére Tóth Bertalan számos funkciót viselt már a Magyar Szocialista Pártban. A 42 éves, jogász majd közgazdász diplomát szerző politikus 1992 óta tagja a pártnak, 2007 és 2010 között a városi szervezet elnöke. 2006 és 2009 között alpolgármester Pécsett, 2010 és 2014 között önkormányzati képviselő, az MSZP városi frakciójának vezetője.
A jelenleg az MSZP parlamenti frakciójának vezetőjeként tevékenykedő Tóth a kétezres évek második felében szerzett hírnevet magának a Mecsekalján, hiszen a nevéhez számos kisebb-nagyobb botrány köthető. A pécsi baloldalon az erőskezű Toller László polgármester halála után borultak fel az erőviszonyok, hiszen a városvezető korábbi hű csatlósaival, az „öreg” szocialistákkal szemben feltörekvő ifjú „csokitolvajok” – köztük Tóth – csatáztak a hatalomért, amely végül az utóbbiak győzelmével ért véget. A Pécsi Újság.hu beszámol arról is, hogy Tóth mellett Nyőgéri Lajost, Kőhegyi Istvánt és Fuchs Gábort nevezték így a párton belül az általuk irányított város vagyontárgyainak nagydobra verése, kiárusítása miatt. (Magát a kifejezést egyébként a pártot akkoriban elhagyó Szili Katalinnak tulajdonítják.) A pártszakadás során számos korábbi nagymenő szocialista politikus lépett ki a szervezetből, teret engedve a fiatal generáció képviselőinek.
A lap beszámol arról, hogy Tóth nevével egyébként a híres-hírhedt buszbotrány is szorosan összefügg. Mint ismert, 2009. június elején került nyilvánosságra, hogy a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. 51 és a Mecsekbusz Kft. 49 százalékos tulajdonában lévő helyi busztársaság, a Pécsi Közlekedési (PK) Zrt. nem sokkal korábban nettó 2,2 milliárd forintért eladta mintegy 170 buszból álló járműparkját a PK Zrt. és az LL Bus Kft. által létrehozott PK Busrent Kft.-nek. A buszok egy része könyv szerinti értéken, másik része pedig 500-600 ezer forint közötti összegekért cserélt gazdát. A városnak több milliárdos kárt okozó botrány miatt távozni kényszerült a holding éléről Varga Péter vezérigazgató, Páva Zsolt pedig feljelentést tett az ügyben.
Szintén sokáig téma volt Pécsett a szocialista városvezetők saját maguk számára kiutalt jutalmazási ügye. 2011 szeptemberében robbant a bomba, amikor kiderült, hogy a szocialista városvezetés 2002 és 2009 között összesen 3,1 milliárd forintot fizetett ki jutalmakra, miközben az önkormányzat adóssága folyamatosan emelkedett. Az alpolgármesterek – így Tóth Bertalan – munkáját kiemelten díjazták, volt, aki egy nap kétszer is felvette a neki megítélt összeget. Maga Tóth nettó 3,4 millió forintot vett fel, ám ha járulékokkal együtt nézzük, akkor közel bruttó tízmillió forintot – közölte a Pécsi Újság.hu.
2012 és 2014 között az MSZP országos elnökségének tagja volt, 2014-ben országgyűlési képviselő lett, s 2016 júliusa óta a párt parlamenti frakcióvezetője. Úgy tűnik, hogy ambícióit ez a poszt sem elégíti ki, a jelek szerint ő számít a párt legesélyesebb elnökjelöltjének – Mesterházy Attilával szemben – a hamarosan ülésező kongresszuson.
Tóth egyébként a most az MSZP-Párbeszéd-frakciószövetség sorait erősítő Mellár Tamás javára lépett vissza a legutóbbi választáson, így az MSZP listájáról jutott be a Parlamentbe.