Valljuk be: néha olyan jól esne leguggolni a gyerekek közé és építeni egy homokvárat, vagy aszfaltkrétát ragadni és beszállni az alkotásba a szomszéd gyerekhez. Nem ciki dolgok ezek, sőt, igenis csinálnunk kellene őket! Mutatunk néhány tevékenységet, és azt is eláruljuk, hogy miért érdemes űzni őket felnőttként is!
Színezz, színezz, színezz!
Biztosan emlékszünk még a pár éve piacra dobott, felnőtteknek szóló színezőkönyvre, a Titkos kertre. A fekete-fehér színezőkönyv hatalmas sikert aratott, Johanna Basford skót grafikusnő könyveit Pécsen napok alatt elkapkodták a boltokból. Nem véletlenül, hiszen a színezés olyan cselekvések sorozatát foglalja magában, amelyek során egyszerre kell használnunk a vizuális és finommotoros készségeinket, tartósan fókuszálnunk a figyelmünket, kreatívan gondolkodnunk – a megfelelő színválasztás, a színek keverése és egymáshoz párosítása érdekében –, illetve használnunk a logikánkat, hogy ki tudjuk színezni a képen látható formákat, alakzatokat. Miközben átadjuk magunkat a színezés örömének, elmélyülünk a tevékenységben, észrevétlenül lazulunk el és szabadulunk meg a hétköznapi stresszorok okozta feszültségtől.
Játszótér helyett felnőtt játszóterek, szabadtéri kondigépek, kalandparkok
Színes, változatos és élvezetes látványt nyújtanak a gyerekeknek készült játszóterek, amik lássuk be, minket is ugyanúgy vonzanak, mint a négyéveseket. Érthető az álláspont, miszerint egy negyvenéves ne üljön bele a kétéveseknek tervezett hintába, de azért vannak olyan helyek, melyek fel vannak készülve a felnőttekre is! Látogassunk el a tüskésréti szabadidőparkba, vagy zarándokoljunk el a Mecsextrém parkba, ahol fantasztikus felnőtteknek való csúszdák, mászófalak és kötélpályák vannak, nem csak haladóknak! A szabad ég alatt végezhető gyakorlatok nem csak a testünket, de az elménket is „meg fogják mozgatni”, nem beszélve arról, hogy szuper helyszín a feszültségek levezetésére.
Vedd elő a társasjátékot, vagy römizzetek egyet!
Emlékszel még a gyermeki örömre, amikor éppen nyerésre álltál a társasjátékban? Felnőttként fejvesztve hajkurásszuk a sikerélményt, amit jóval kevesebbszer kapunk meg, mint ahogy szükségünk lenne rá. A társasjátékozás fejleszti a képzelőerőt, az endorfintermelés miatt csökkenti a hétköznap felgyülemlett stresszt és jó társasági élményt is ad. Ne legyen szégyen előkapni a jó öreg Gazdálkodj okosan!-t és leülni a haverokkal játszani, vagy a nyaralás során elővenni a francia kártyapaklit és jól „elverni” egymást römiben, de ha szívesen próbálnál ki új játékokat, akkor mindenképpen olvasd el korábbi cikkünket ide kattintva!
Homokozás helyett agyagozás
Ki az, aki ne imádott volna homokozni, vagy sárral játszani gyerekkorában? Bár létezik homokszobrászat, vannak sokkal elérhetőbb kreatív tevékenységek is, melyek a homokozás felnőttkori változatai. Ilyen a kreatív gyurmázás vagy az agyagozás. Aki gép előtt ül egész nap és kvázi semmit nem alkot a saját kezével, annak igazán üdítő és kikapcsoló tevékenység lesz az agyagozás, főleg ha utána a készített kerámiát még évekig használja otthon.