Lassan vége a tikkasztó hőségnek, a természet azonban még lüktet és zsibong. Ilyenkor a legjobb bakancsot húzni és elindulni egy hosszabb vagy rövidebb „zarándoklatra” a baranyai tölgyesek közé. Mutatjuk a legvarázslatosabb utakat kezdőknek és haladóknak!
Rockenbauer Pál csodálatos útvonala, a Dél-dunántúli Kéktúra
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonala olyan, amit minden közép-haladó túrázónak látnia kell! A Kaposvár és Szekszárd között húzódó út a nevében is említett országos kéktúra nyomán készült el 1989-ben, nevét a népszerű természetjáróról, Rockenbauer Pálról kapta, így tisztelegve az emlékének. A több mint 560 kilométer hosszú túra Magyarország kevésbé ismert tájait járja végig, a mecseki turistaút-hálózatot is felölelve. Pécsről két irányba indulhatunk el, hiszen a túra a Remeterétet „szeli ketté”, innen nyugatnak és keletnek is vezet út.
Nyugatnak Remeteréttől az Abaligeti barlangig
Pontos túraútvonal: Remeterét, főútkeresztezés – Patacsi-mező – Pálos kolostor romjai – Pálos-kút – Volt Petőcz-akna, emlékhely – Abaliget, barlangpénztár – Abaliget, vasútállomás.
Táv: 17 km
Keletnek Remeteréttől Óbányáig
Pontos túraútvonal: Remeterét, főútkeresztezés – Büdöskúti kulcsosház – Fehérkúti kulcsosház – Tripammer-fa tisztása – Árpádtető, főút keresztezése – Letérés az erdei aszfaltútról – Volt Hársas kulcsosház romjai – Hotel Kövestető, főkapu – Zobákpuszta, pecsételő hely – Hidasi-völgy alsó vége – Rátérés az erdei aszfaltútra – Kisújbánya, pecsételő hely – Óbánya, pecsételő hely.
Táv: 34 km
A Tettyétől Abaligetig kígyózó varázslatos erdei út
Hasonló útvonal a Tettyétől is indul, melyet a sárga sáv jelzés mentén sétálhatunk le egészen az Abaligeti cseppkőbarlangig. Tény, hogy a Nyugat- és Közép-Mecsek turistaútvonalai közül ez az egyik legszebb, és mindössze 21,1 kilométeres a túra. Az útvonal a Tettyétől, a Lapison, Vágotpusztán és Orfűn át vezet az Abaligeti cseppkőbarlangig.
A pontos túraútvonal: Tettye – Dömörkapu – Misina – Tubes – Lapis – Vágotpuszta – Bános – Toplica – Mecsekrákos – Malommúzeum – Orfű – Orfűi elágazás – Gubacsos-kulcsosház – Abaligeti cseppkőbarlang.
Táv: 21,1 km
Dinoszaurusz kori maradványok a villányi tanösvényen
A mindössze 3 kilométer hosszú tanösvény, bár rövidnek hangzik, rendkívül informatív és élvezhető az apróbb túrázóknak is. Az országos kéktúra útvonal részeként az egykori kőbánya területét járhatjuk be, és dinoszaurusz kori állatok maradványait figyelhetjük meg. A villányi templomhegy elhagyott kőbányáit 1989-ben nyilvánították védetté, elsősorban a belső bányaudvarban található kőzettani értékek és az országban egyedülálló jura időszaki ammonitesz – csigaszerű kihalt tengeri állatok – maradványok megóvása érdekében.
Pontos útvonal: Siklóbevágás – Világhírű ammonitesz-lelőhely – Az „ammoniteszes-pad”/A „Villányium” típusszelvénye – Karsztobjektumok – Botanikai, zoológiai értékek.
Táv: 3 km
Öreg tölgyesekkel tűzdelt szurdok
A Középső-Mecsek egyik legszebb szurdoka a Melegmányi-völgy. Öreg tölgyesek, bükkösök, ritka növények találhatóak itt. Szamárkút neve a legenda szerint abból ered, hogy a pécsi török basa szamárbőrben rejtette el itt aranyait, kincseit. A Dömörkapuról letörő meredek lejtő alatt álló Szent Bertalan-kápolna mellett visz az út. A kápolnának értékes oltárképe van, a templom 1794-ben épült főleg azoknak a bosnyák szőlőművelőknek, akik a török kiűzése után költöztek ide.
A pontos útvonal: Szamárkút – Szent Bertalan-kápolna – Lámpás-völgy – Melegmány – Mánfa – Mély-völgy – Meleg-völgyi-barlang – Dömörkapu – Pécs.
Táv: 10 km
Forrás: Duna-Dráva Nemzeti Park, Baranya Megyei Természetbarát Szövetség