Pénteken kezdetét vette a Bőköz Fesztivál. A háromnapos eseménysorozatot Magyarország egyik legszegényebb térségében, az Ormánságban azért rendezik meg évről évre, hogy bizonyítsák, értékeiben az egyik leggazdagabb tájegység Baranya megye déli csücske. A háromnapos fesztivál ideje alatt négy különböző települést mutattak be az ide érkezőknek, a helyieknek pedig 60 különböző programot is kínáltak, köztük neves fellépőkkel.
– A Bőköz Fesztiválon a kézműves termékek mellé egy kis családi örökség is kerül. Itt mindenki büszke arra, honnan származik – mondja Füzér Mária, aki már nem az Ormánságban él, de évről évre visszajár, hogy bemutassa családi örökségét.
– Családi hagyatékban vannak ormánsági szőtteseim is, azokat is elhoztam így bemutatni, hogy ilyen kincsekkel is rendelkezem – mondja Füzér Mária.
A Bőköz Fesztivál négy ormánsági kistelepülés: Kémes, Szaporca, Tésenfa, Drávacsehi összművészeti rendezvénye. Célja nem más, minthogy bebizonyítsa, a fővárostól messze, az ország legdélebbi pontján is lehet értékeket találni.
– Amikor évekkel ezelőtt ebben a térségben jártam, olyan érzésem támadt, hogy nagyon messze Budapesttől csinálni kell valamit, ami nem a Művészetek Völgye, nem az Ördögkatlan és nem is falunapok. Ez a fesztivál valahogy a hely szellemére lett kitalálva, egy összművészeti fesztivál – mondta Márta István, a Bőköz Fesztivál ötletgazdája.
A háromnapos fesztiválon a programok mellett bemutatták a települések látnivalóit, elődeink hagyományait.
– Igényünk van arra a szépségre, arra a harmóniára, amit elődeink tudtak, és látszik, hogy erre a mai világban, a 21 században is szükség van. Ennek a fesztiválnak pedig az a csodája, hogy megmutatják a hagyományainkat, hogyan lehet azt aktualizálni a 21. században – mondta Nagy István agrárminiszter, aki részt vett a megnyitón.
Idén 27 helyszínen, összesen 60 program közül választhattak az ide érkezők. A fesztivál vasárnap délután ért véget.