Több mint 12 ezer induló közül figyeltek fel Londonban azokra a csokikra, amelyeket a pécsi családi csokoládémanufaktúra készített. Az angol szervezésű világversenyen, a Great Taste Awardson (amit sok helyen Gasztro Oscarnak hívnak) öt kézműves csokival öt díjat zsebeltek be a pécsi készítők. És ami a legszebb az egészben, nem is ez volt az első ilyen hatalmas elismerés, amit idén kapott a pécsi manufaktúra, hiszen év elején már bizonyítottak az Academy of Chocolate Awards világversenyen is, ahonnan két díjat hozhattak el!
Az ízek kitalálója, Evelyn kereskedelmi közgazdászként végzett, most mégis az édességek között tölti minden percét. Ezt pedig nagyon jól teszi, mert amellett, hogy világversenyekre jut el, nem is tér haza üres kézzel. Legutóbb öt díjat zsebelt be.
– Kis családi vállalkozásunk már több mint tíz éve foglalkozik csokoládékkal, de négy éve mi magunk is megpróbálkoztunk a készítéssel. Édesanyám és én vagyunk a csokoládék kitalálói és készítői is egyben. Büszkék vagyunk rá, hogy ma már csokoládéüzletünkben is Maya csoki családok sorakoznak a polcokon – meséli szerényen a kezdeteket Evelyn.
A pécsi hölgyek eleinte autodidakta módon sajátították el a csokikészítés fortélyait, de a mai napig sokat kísérleteznek az alapanyagokkal, ízekkel és folyamatosan figyelik a trendeket.
Idén ezek az ízek öt díjat zsebeltek be a Gasztro Oscaron:
- konyakos fügével és karamellizált dióval töltött étcsokoládé;
- makadámdióval és mangóval töltött szőkecsokoládé;
- ceyloni citromfűvel és karamellizált pisztáciával ízesített fehércsokoládé;
- maya fűszerekkel és kakaóbabcsipkével dúsított mexikói étcsokoládé;
- mandarinnal és ropogós karamellel töltött sötét tejcsokoládé.
A Great Taste Awards a világ egyik legismertebb élelmiszeripari díja, több mint tízezer terméket neveznek be a gyártók minden évben a világ minden tájáról.
– Több hónapig tart a finomságok kóstolása. A zsűri ötszáz tagból áll, és amikor bírálnak, nézik a küllemet, az ízhatást, az összetételt és persze az sem mindegy, hogy milyen összetevőket tartalmaz az édesség – mondja Evelyn.
Már tíz nemzetközi díjuk van a pécsieknek különböző csokikkal.
– Ez egy nagyon komplex verseny, rengeteg séf, étteremtulajdonos, ételkritikus és újságíró teszteli a termékeket, amik vaktesztek, tehát nem is tudják, milyen országból érkeztek azok – meséli Evelyn.
Magyarországról általában 4-5 manufaktúra érkezik a világversenyre évről évre.
Ezen a világversenyen 12-13 ezer induló van és ebből csupán 1 százalék az, aki arany minősítést kaphat. Az ezüst kategóriát a nevezettek 10 százaléka érheti el, míg a bronzot megközelítőleg 30 százalék érdemelheti ki.
– Az arany hatalmas álom, de ez az ezüst kategória is sokat jelent számunkra, hiszen 13 ezerből benne lenni a 10 százalékban, elég nagy pozitív megerősítés, hogy jó úton haladunk – mondja Evelyn.