Pár napja még tombolt a későnyár, közel harminc fok volt és derült ég. Most viszont eltűnik a derű az égről, és vele együtt az arcunkról is. Sokakat megvisel a változás, vannak, akik nehezebben viselik az évszakváltást, mely súlyosabb esetben szezonális depresszió előjele is lehet. Mondjuk, mire kell vigyázni, és hogyan segíthetsz a lehangoltságodon.
Kevés ember van, aki ujjongva fogadja a nedves, borongós, hűvös őszi napokat, a legtöbben utálunk kilépni az ajtón, és pityeregve gondolunk a pár napja még tomboló vénasszonyok nyarára. Nem ritka a jelenség, a szezonális depresszió ott bujkál szinte mindenkiben. Általában nem komoly mélyrepülésről van szó, inkább „csak” átmeneti lehangoltságról, ám ha a búskomorság súlyos levertségbe fordul, és ciklikusan, az évnek ugyanabban a szakaszában tör ránk, akkor fontos, hogy idejében észrevegyük.
A depressziós esetek tíz százaléka úgynevezett szezonális depresszió. Ha sorra vesszük az okokat, rájövünk, hogy ősszel tényleg, de tényleg minden a jókedv ellen dolgozik, nem meglepő, hogy nem ujjongunk örömünkben a nyár végeztével. Először is ott a természetes fény hiánya. A lelki és testi fásultságért az agyunkban megnövekedett melatonint okolhatjuk, ez a hormon felelős az alvás-ébrenlét szabályozásáért. A rövid nappalok és kevesebb fény hatására a melatonintermelődés megnő, ami miatt lehangoltak, fáradtak és aluszékonyak leszünk.
Másodszor a borongós időjárás sem kedvez a hangulatunknak, hiszen csapadékos időben elnehezülünk és csökken a fizikai aktivitás, nem beszélve arról, hogy a lehetőségeink is megcsappannak a szabadtéri sportolás hiányának köszönhetően. Az északi társadalmak – gondolhatjuk – jó lusták, ám pont emiatt sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a síelésre és a téli sportokra, hogy ellenpontozzák a fényhiányos, passzív életmódot. Dr. Fekete Sándor, a PTE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója elmondta, hogy a sok erőfeszítés ellenére az északiaknál a depresszió, az önpusztítás és az alkohol fogyasztása is gyakoribb, főleg a déli, mediterrán világ életével, adataival összevetve.
Harmadszor a nyár elmúlása okozta gyász a napsütéses, kirándulós, szabadban töltött napok iránt érzett szeretetünkkel függ össze. Mennyivel jobb volt a pihenős vasárnap, amikor csak kiültünk az erkélyre olvasni, elmentünk a Mecsekbe túrázni vagy csobbanni a Balatonra? Vannak, akik nehezen dolgozzák fel a meleg hónapok múlását, és gyakran süppednek szomorkás nosztalgiába.
[su_note]
Egy kis búskomorság nem ártott még senkinek, de ha a komolyabb, patológiai depresszió tüneteit észleljük, már érdemes szakemberhez fordulni. Ha ez az érzés óramű pontossággal tér vissza az év adott időszakában, és emiatt elhanyagoljuk a szociális kapcsolatainkat, nem megy a munka, izolálódunk, negatív gondolataink vannak, örömtelenek és kétségbeesettek vagyunk, akkor mihamarabb be kell látnunk, hogy depresszióban szenvedünk.[/su_note]
Mit tehetünk ellene?
1. Mozogjunk rendszeresen, ne keressük a kifogásokat!
Tudjuk, hogy nehéz kilépni az esős időbe, de pakoljuk meg azt a sporttáskát, és menjünk el konditerembe vagy edzésre. A pécsi klinikaigazgató is erre buzdít, hiszen a mozgás bizonyított örömforrás, preventív hatása tudományosan is mérhető.
2. Szervezzünk programokat, baráti összejöveteleket
A megelőzés alappillérei a tervek, struktúrák követése és a kapcsolatok ápolása. Mi sem aktuálisabb a borongós időben, mint egy meghitt társasjátékparti, vagy egy borozós este a barátokkal. Garantáltan jobb kedved lesz utána.
3. Rendezzünk őszi nagytakarítást
Ha négy fal közé szorulsz hétvégére, csinálj magadnak egy kávét és láss neki a nagytakarításnak: vedd be a konyhád, és végezz „lomtalanítást”, vagy ess neki a szekrényednek, és szanáld ki a már nem használt ruháid.
4. Kapcsoljuk fel a villanyokat!
Próbáljunk minél többet természetes fényen tartózkodni, és bár dr. Fekete Sándor szerint az elektromos fények nem pótolják a napfényt, az irodában és otthon kapcsoljuk fel a villanyokat.
5. Most kell utazni, nem szezonban!
Az őszi és téli időszakban a legjobb valamilyen melegebb tájra elutazni feltöltődni. Ha nem ürült ki nyáron a malacpersely, érdemes befizetni egy kiruccanásra, hogy adjunk egy pofont a szezonális depressziónak.