Az Európai Unió Bírósága az EP-képviselők magánéletére hivatkozva döntött a képviselői költekezések titkosításáról. A Sargentini-jelentésben még a magyar képviselők anyagi helyzetének átláthatatlansága miatt aggódtak – írja a Mandiner.
A 888.hu arról számol be, hogy a The Guardian szerette volna megtudni, hogy az Európai Unió állampolgárait képviselő személyek mire költik el a fizetésükön túl kiutalt hatalmas összegeket.
Az Európai Bíróság azonban úgy döntött, a parlament képviselőinek nem kell beszámolniuk, hogy mire és mennyit költenek, hiszen ezen adatok nyilvánosságra hozatala sértené a politikusok személyiségi jogait.
A „brüsszeli bürokraták” számára – a fizetésükön túl – meghatározott évi 50 ezer eurós (ez megközelítőleg 16 millió forintnak felel meg) költségkeretről a képviselőknek semmilyen bizonylatot, számlát vagy igazolást nem kell bemutatniuk.
A brit lap újságírói azért indítottak pert az Európai Bíróságnál az Európai Parlamenttel szemben, mert a Parlament megtagadta az európai parlamenti képviselők napidíjára, az utazási költségeik megtérítésére, valamint a parlamenti asszisztensi költségeik megtérítésére vonatkozó dokumentumok hozzáférhetővé tételét.
Érdekesség, hogy az Európai Parlament által szeptember 12-én elfogadott Sargentini-jelentésben az európai parlamenti képviselők még a magyar országgyűlési képviselők pénzügyeinek átláthatósága miatt aggódtak.
A jelentésben a magyar vagyonnyilatkozati rendszert kritizálták, megállapították, hogy a magyar rendszer átláthatatlan, ezért „egységes elektronikus adatbázist kell létrehozni annak érdekében, hogy valamennyi nyilatkozat és azok módosításai átlátható módon hozzáférhetők legyenek”.