Főleg az első gyermekes szülők hajlamosak mindenféle fölösleges dolgot beszerezni, amit hallanak ismerősöktől, és amelyet soha, de soha nem fognak használni. Az olcsótól az egészen drága tételekig találni olyan eszközöket, felszereléseket a babakelengye-listán, melyekről inkább érdemes lemondani, ha nem akarunk még a baba születése előtt csődbe menni. Pécsi anyukákat kérdeztünk véleményükről.
Cumisüveg-melegítő
Amíg a baba még szopizik, semmi szükség cumisüvegre, később pedig már tud ügyesen pohárból inni. A cumisüveg-melegítő egyébként a mikró káros hatásától védené meg az anyatejet, de ezt vízforralóval, vagy termoszban elrakott forralt vízzel is tökéletesen lehet helyettesíteni. A piacon 5-25 ezer forintig találunk egyébként cumisüveg-melegítőket.
Babamérleg
A méregdrága babamérleg vásárlását a legtöbb gyakorló édesanya nem javasolja. Kétségkívül, vannak olyanok, akik hasznos eszköznek tartják, de tekintve, hogy 15-20 ezer forint között mozog az áruk a piacon, és általában egy hétig használják csak az újdonsült szülők, nem éri meg megvenni. A pécsi anyukák szerint, ha ragaszkodik hozzá az édesanya, akkor is jobban megéri kölcsönözni, mint beruházni egyre. – A babamérleget az első héten szinte naponta használtuk. Aztán mikor látszott, hogy hízik szépen a baba, onnantól feleslegessé vált. Én egy barátnőmmel közösen vettem használtan a mérleget és négy gyereknél használtuk együtt. Így megérte – mondja Zsófia, pécsi anyuka.
– A mérleget én is feleslegesnek tartom, talán csak a koraszülötteknél ajánlatos, mondjuk nekem nem hiányzott, hogy azon izguljak, hogy grammra pontosan mennyit evett a gyerek – teszi hozzá Kinga.
Vízhőmérő
Nagy félelme a friss szülőknek, hogy túl meleg vagy túl hideg vízbe teszik bele a babát, de az a helyzet, hogy a jó öreg „könyékbedugós” módszernél egyszerűen nincs jobb! Ha „nem érezzük” a víz hőmérsékletét, akkor pont tökéletes, már csobbanhat is a baba!
– Én vettem vízhőmérőt, mert nagyon izgultam az elején, hogy biztos leforrázom a babámat, de aztán gyorsan megjött a rutin, és már azt sem tudom, hol van – mondja Kinga.
Baba körömvágó olló
A legtöbb babakelengye-lista kötelező tétele, az édesanyák mégis sokkal szívesebben használják a saját körömvágó ollót.
– Én körömvágó olló helyett sima bőrvágó ollót használok, plusz előtte eszközfertőtlenítőt. Egyébként alvás közben vágom a körmét, amit mindenkinek tudok javasolni, így nehéz megbökni, megvágni, és végig „nyugodtan” tűri – mondja Niki.
Újszülött méretű cipők
A miniatűr cipők tényleg csak arra jók, hogy a szülőket szórakoztassák, vagy vásárlási élményt szerezzenek nekik. Hidegben úgyis bundazsák van a babákon, otthon pedig egyértelműen nem fogja „felvenni” a gyerek a divatos kis cipőt, arról nem is beszélve, hogy a pici babáknak kényelmetlen viselet a parányi lábbeli. Az újszülöttruhákon pedig van talprész, ami kvázi helyettesíti a cipőcskét.
Csinos ágynemű, kispárnával és takaróval
A kezdő szülők garantált, hogy beszereznek cuki mintás pihe-puha takarókat és kispárnákat, majd jön a védőnő és gyorsan kiveteti a kispárnát az ágyból. Az újszülötteknek egy babapléd tökéletesen megteszi, amikor meg már nagyobbak lesznek, úgyis lerúgnak mindent magukról. Jó ötlet textilpelenkát beszerezni, ha melegebb az idő.
[su_box title=”Néhány hasznos tipp, pécsi anyukáktól” style=”soft” box_color=”#77cae1″ radius=”2″]
– A fontosabb tételekből érdemes használtat beszerezni! Kölcsönözni vagy használtan vásárolni ma már bármiből lehet, és sokkal jobban ki fogunk jönni anyagilag. Nagyobb kiadásokba még akkor se verjük magunkat, ha több porontyot tervezünk.
– Ruhákat használtan vegyünk! A gyerekek tényleg úgy nőnek, mint a gomba, ezért fölösleges vadi új cuccokat beszereznünk a picinek. Pécsen ráadásul remek bababörzék vannak, ahol jó pénzért tölthetjük fel a szekrényt.
– Számoljunk a sok-sok ajándékkal. A rokonok úgyis el fognak árasztani minket ajándékokkal, ezért cumit, takarót és ruhákat se vegyünk előre, mert lesz belőle úgyis tonnányi! [/su_box]