Hirdetés

Csak pár napirendi ponton alakult ki vita a pécsi városatyák között a menetrend szerinti, októberi közgyűlésen. Szóba került a hajléktalanok helyzete, felállt a Magisztrátus testülete, de döntöttek önkormányzati cégek támogatásáról is.

Téma volt a hajléktalanhelyzet

A közgyűlés a Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása során a hajléktalankérdés kapcsán a hónap közepén életbe lépett országos rendeletet is megvitatta, miszerint október 15-től jogellenes a hajléktalanok életvitelszerű közterületen élése.
Kunszt Márta (DK) úgy fogalmazott, a hajléktalanság és nem pedig a hajléktalanok ellen kellene küzdeni. Elmondása szerint a rendszerváltás óta szégyelli magát, hogy nem tud mindenki feje fölé hajlékot adni. Míg Kóbor József (LMP) a bérlakásprogram kérdését kezdte feszegetni, Gulyás Emil (MSZP) a költségek iránt fejezte ki aggályait, illetve szerinte fennáll a veszélye, hogy a hajléktalanok ellátásából adódó feladatok komoly munkaerőt és energiát vesznek el más feladatoktól.

Fodor Ibolya (független) ugyanakkor beszámolt kertvárosi tapasztalatairól, megvédte az október közepén életbe lépett törvényt és elmondta, Pécsett jó a hajléktalanok ellátása.
Páva Zsolt is ezt hangsúlyozta, elmondta, Pécsen a férőhelyek száma nagyobb, mint a valós igény, az ellátás finanszírozása megoldott, a kormány is kellően tudja támogatni a pluszkiadásokat.

Emléktáblát kap Brenner János

A nemrég boldoggá avatott Brenner János vértanú előtt emléktáblával fog tisztelegni a város. A közgyűlés döntése értelmében a Király utca 79. szám alatt elhelyezendő tábla a fiatal pap Pécsen töltött éveire emlékezik – Brenner János 1941 és 1946 között élt itt.
A kommunista hatalom végzett vele, 1957. december 5-én harminckét késszúrással gyilkolták meg. Huszonhat éves volt.
A táblára jelmondata kerül fel: „Az Istent szeretőknek minden a javukra válik” (Róm 8, 28).

Emléktáblát kap Brenner János vértanú

Megvannak a Magisztrátus tagjai

A városatyák döntöttek a Pécsi Tudományegyetemmel és a pécsi püspökséggel közösen felállítandó Magisztrátusról még az előző, szeptemberi közgyűlésen. A testület célja a különféle fejlesztések, tervek közös összehangolása. Ezúttal nyilvánosságra hozták annak a három főnek a személyét, akiket a városvezetés delegál a Magisztrátusba: Hoppál Péter országgyűlési képviselő, Hirth Ferenc vállalkozó, a Kontakt Elektro cég ügyvezetője és Faragó László, az MTA pécsi doktora, kutatási területe a regionális gazdaságpolitika, területfejlesztés.
Rajtuk kívül a püspökség és az egyetem is delegál majd tagokat a testületbe, illetve állandó meghívott a polgármester, a püspök és az egyetem rektora.

Az ellenzék soraiban is a legtöbben üdvözölték a Magisztrátus életre hívását, viszont Kóbor József (LMP) és Gyimesi Gábor (Jobbik) is aggályait fejezte ki, mindketten úgy érveltek, hogy a testület munkája legyen teljesen átlátható, mindenki számára hozzáférhető. Kővári János (ÖPE) saját konkrét témákat vetett fel, amit véleménye szerint a Magisztrátus rögtön tárgyalhatna.

Személyi változások

November elsejével Juhászné Müllner Marianna (Fidesz-KDNP) lemondott a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöki tisztségéről, helyét frakciótársa, Erb József veszi át. Ezzel párhuzamosan Haász János fideszes képviselőt is tagjává választotta a bizottság.
A – máskülönben nem túl hangsúlyos – napirendi pontot Fodor Ibolya (független) fűszerezte felháborodott hozzászólásával, miszerint döbbenettel nézi egyes bizottságok munkáját, ahol a feladatuknak nem megfelelő, a kellő végzettséggel nem rendelkező képviselők ülnek, miközben őt meg sem hívják.

Juhászné leköszön, utódja Erb József lesz (jobbra)

Csökkenő támogatások

Az önkormányzat az év elején elfogadott költségvetés tárgyalása folyamán másfél milliárd forintot elkülönített általános tartalékként. A költségvetés módosításával ebből most négy önkormányzati cég számára osztott ki juttatást. A Pécs-Pogányi Repteret működtető cég 27,8 milliót, a Pécsi Sport Nonprofit Zrt. 233 milliót, a Pécsi Kommunikációs Központ 40 milliót, a Tüke Busz 499 milliót kap. Kóbor József is a sportutánpótlás védelmében kért szót, szerinte egyedül erre érdemes a közpénzből áldozni. A közösségi közlekedés kapcsán elmondta, a fonódó hálózat felesleges pénzkidobás és a teljes tarifarendszert át kellene alakítani.
Gyimesi Gábor a szóban forgó cégek vezetőinek alkalmasságát, a tudatosságot kérdőjelezte meg – milyen tervezés állhat a munka mögött, ha fél év leforgása alatt ilyen mértékű kiegészítésekre van szükség?
Decsi István alpolgármester az elhangzottakra reagálva emlékeztetett, tavaly ilyenkor ezek az összegek jóval meghaladták a jelenlegi számokat, egyértelműen csökkennek a támogatások, ezt számos papír igazolja.

Hirdetés