A 21. század kihívásaira felelve jöttek létre a közel zéró energiaigényű létesítmények. Olyan épületekről van szó, melyek hűtéséhez, fűtéséhez, vagy épp a bennük folyó élethez nincsen szükség külső energiaforrásra. Jó példa erre a Pécsi Regionális Vérellátó Központ Pacsirta utcai épülete, melyről Kreka László, műszer- és műszaki koordinátor árult el többet. (x)
– Mit érdemes tudni a Vérellátó Központ épületéről?
– Pályázati pénzből épült az 1745 négyzetméter alapterületű épület, amit 2015-ben foglalhattak el a dolgozók. A lehető legjobb munkakörülmények megteremtése mellett a megújuló energiaforrások – napenergia, épület alatti talajhő, illetve csapadéktárolás – nagymértékű felhasználása és az akadálymentesítés voltak a fő irányvonalak a tervezéskor és kivitelezéskor.
– Mennyivel energiahatékonyabb egy hagyományos technológiával üzemelő épületnél?
– A különleges technikák, amikkel dolgozunk, igen nagy energiafelhasználással járnak együtt. Ez azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy az önzetlen embereket, akik véradással segítenek másoknak és saját jövőjükre is gondolnak, megfelelő környezetben tudjuk fogadni és a 21. századnak megfelelő, a lehető leghosszabb ideig eltartható körülmények között tudjuk tárolni a véreket is. A közüzemi számlák bizonyítják, hogy a régi épületéhez képest jelentősen csökkent az új helyen a külső energiák felhasználása. Az épület energiabiztonsága és ezáltal a régió vérellátásának biztonságosabbá válása rendkívül üdvözlendő dolog, minden befektetett erőt és tudást megért az, hogy méltó helyen várhatjuk a véradókat.
A V-educa 2 projekt a Magyarország-Horvátország határon Átnyúló Együttműködési Programon belül az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósul meg.
Bővebb információ ITT.
(x)